1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
3 years ago
5

Help pls

Mathematics
1 answer:
lana [24]3 years ago
3 0
You can either do;


1. 90(2) = 100(2)

180 = 200


In 3 minutes, they can write 200 words. So now we can divide by 3.

3/3 = 1 minute

200/3 ≈ 66.666


or


2. 90/3 = 30 secs

100/3 ≈ 33.333


30(2) = 1 minute

33.333(2) ≈ 66.666


Either way, the admin assistant can write 67 words per minute. (Rounded to the nearest whole)
You might be interested in
Round 0.172 to the nearest hundredth.
aleksandr82 [10.1K]
It is <span>Round 0.172 to the nearest hundredth.</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A can of mixed nuts contains 54 nuts, including 21 pecans.
Luda [366]

Answer:

7/18

Step-by-step explanation:

21 out of 54 = 21/54 = 7/18

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help this is urgent and I am being timed
Shkiper50 [21]
Hi there!

Pauline simplified the expression correctly.

Pauline made sure she used the distributive property and combined like terms after doing so.

Hope this helps !
5 0
3 years ago
HELP TIMED BRAINLIST
lesya692 [45]

Answer:

it's D

Step-by-step explanation:

You use distribute property, then add all like terms

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Milan runs 6 miles in 55 minutes. At the same rate, how many miles would he run in 44 minutes?
jarptica [38.1K]

Answer: 4.8 miles

Step-by-step explanation:

6/55 = x/44

55x = 6(44)

55x = 264

x = 264/55 = 4.8 miles

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Break apart the number you are subtracting. write the difference 65-7=
    14·1 answer
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • Elements are _____.
    8·2 answers
  • Does a trend line always pass through every point on a scatter plot?
    12·2 answers
  • The curve with equation y=ax^2+bx has a gradient of 3 at the point (2,-2). Find the values of a and b.
    11·1 answer
  • If 7x+2a = 3x+5a, then x is equivalent to
    12·1 answer
  • 7th grade work pls help!
    9·2 answers
  • For 5-9, use the diagram below to classify each of the angles.
    11·1 answer
  • Solve for t 8t-{(6t-1)/2}=5
    6·2 answers
  • Use the distributive property to rewrite the algebraic expression.<br> 3(x + 7)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!