1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kati45 [8]
2 years ago
11

What 2 numbers multiply to 80 and add to -24​

Mathematics
1 answer:
raketka [301]2 years ago
6 0

Answer:

80/2=40-24=16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
2 years ago
The number pi goes on forever with no repeating pattern; therefore, it is rationa
cricket20 [7]
No 
it is irrational for that reason - it goes on without bound
3 0
3 years ago
The temperature has been going down at a constant rate. In 4 hours it went down 12 degrees. Which expression best shows the temp
Ganezh [65]
I believe -3t is the answer.
5 0
3 years ago
A pilot traveling 175 miles per hour encounters a head wind of 35 knots. If there are 1.15 knots per mph, what will her true spe
KonstantinChe [14]
Since one knot is 1.15 mph.
We multiply 35 time 1.15, which equals 40.25 mph.
Then we subtract. 175 - 4.25 = 134.75
Round, and you'll get 135mph
Therefore, your answer is 135mph
3 0
3 years ago
1
Sloan [31]

Answer:

<h3>#1</h3>

<u>Rectangle area:</u>

  • A = lw

<u>Given:</u>

  • l = 12 ft, A = 300 ft²

<u>Find w:</u>

  • 12w = 300
  • w = 300/12
  • w = 25 ft
<h3>#2</h3>

<u>Perimeter is the sum of side lengths:</u>

P = 2 1/4 + 5 2/5 + 5 17/20 =

     2 + 5 + 5 + 1/4 + 2/5 + 17/20 =

     12 + 5/20 + 8/20 + 17/20 =

     12 + 30/20 =

     12 + 1.5 =

     13.5 ft

<h3>#3</h3>
  • Cost of a shirt = $19.99
  • Number of shirts = 6

<u>Total cost:</u>

  • $19.99*6 = $119.94

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is equivalent 4 pencils for every 2 student
    8·2 answers
  • Using the formula , find four ordered pairs <br> F=1.8c+32
    13·1 answer
  • Expressions equivalent to 7(-3/4x-3)
    9·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST WHOEVER GETS IT RIGHT! <br><br>How do I solve number 12?
    5·1 answer
  • Angie baked 100 cookies and 20 brownies . she wants to split them into equal groups for the bake sale . each group must have the
    6·2 answers
  • Why might your purpose change while you’re reading a passage?
    7·1 answer
  • [ANSWER FOR BRAINIEST]
    7·1 answer
  • simplify:<br><br> 7r + 10 - 2(2r + 3s - 5t) + 2(4s - t) + 5?
    7·2 answers
  • If you get 4=4 when solving a system of equations algebraically, it means there is no solution
    10·1 answer
  • What is the mean of the data set: {24, 31, 12, 38, 12, 15} A) 12<br> B) 22 <br> C) 24<br> D) 23.5
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!