Answer:
3
Step-by-step explanation:
First we must find the total boxes of pens
15 + 9 = 24
Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens
$72 / 24 boxes = 3
No
it is irrational for that reason - it goes on without bound
Since one knot is 1.15 mph.
We multiply 35 time 1.15, which equals 40.25 mph.
Then we subtract. 175 - 4.25 = 134.75
Round, and you'll get 135mph
Therefore, your answer is 135mph
Answer:
<h3>#1</h3>
<u>Rectangle area:</u>
<u>Given:</u>
<u>Find w:</u>
- 12w = 300
- w = 300/12
- w = 25 ft
<h3>#2</h3>
<u>Perimeter is the sum of side lengths:</u>
P = 2 1/4 + 5 2/5 + 5 17/20 =
2 + 5 + 5 + 1/4 + 2/5 + 17/20 =
12 + 5/20 + 8/20 + 17/20 =
12 + 30/20 =
12 + 1.5 =
13.5 ft
<h3>
#3</h3>
- Cost of a shirt = $19.99
- Number of shirts = 6
<u>Total cost:</u>