1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
3 years ago
8

Factor by grouping. 9x3 – 39x2 – 30x

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
3 0

Given:

The expression is

9x^3-39x^2-30x

To find:

The factors by grouping method.

Solution:

We have,

9x^3-39x^2-30x

Taking out common factors, we get

=x(9x^2-39x-30)

Splitting the middle term, we get

=x(9x^2-45x+6x-30)

By grouping method, we get

=x(9x(x-5)+6(x-5))

=x(x-5)(9x+6)

Therefore, the factor form of given expression is x(x-5)(9x+6).

You might be interested in
What’s life about and why are we here on this earth
svp [43]
Making friends and taking trips and big dumps
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need some Help please :)
pychu [463]
I think it’s the last one
5 0
3 years ago
Hit 96 must play 3minutes of commercials for every 30 minutes of music played how many minutes of commercials must be played for
Vinil7 [7]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jean and Sarah are buying tubs of ice cream. 2 scoops of ice cream are twice the price of 1 scoop of ice cream. Jean buys 4 tubs
liberstina [14]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of 1 scoop of ice cream. Since the cost of 2 scoops of ice cream are twice the price of 1 scoop of ice cream, therefore the cost of 2 scoops of ice cream = 2x

Jean buys 4 tubs with 2 scoops in them and 2 tubs with 1 scoop each. Therefore the money spent by Jean is:

Money spent by Jean = 4(2x) + 2(x) = 8x + 2x = 10x

Sarah buys 2 tubs of 2 scoops and 4 tubs of 1 scoop. The money spent by Sarah is:

Money spent by Sarah = 2(2x) + 4(x) = 4x + 4x = 8x

Sarah spends 2.50 € less than Jean. Therefore:

Money spent by Sarah = Money spent by Jean - 2.5

8x = 10x - 2.5

2x = 2.5

x = €1.25

Therefore the cost of 1 scoop of ice cream is €1.25, the cost of 2 scoops of ice cream is €2.50.

Money spent by Jean = 10x = 10(1.25) = €12.5

Money spent by Sarah = 8x = 8(1.25) = €10

3 0
3 years ago
In a certain country the life expectancy for women in 1990 was 45 and in 2000 it was 85?years. Assuming that life expectancy bet
Darya [45]

Answer:

49145 years

Step-by-step explanation:

In a certain country the life expectancy for women in 1990 was 45 and in 2000 it was 85?years.

Assuming that life expectancy between 2000 and 2100 increases by the same percentage as it did between 1900 and 2000,what will life expectancy be for women in 2100?

In 10 years, the expectancy increased by 85/45 = 17/9

between 2000 and 2100, it will increas by 10 time 10 years, so expected expectancy is  85*(\frac{85}{45})^{10} = 49145  years

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A square patio has an area of 170 square feet. How long is each side of the patio to the nearest tenth?
    15·1 answer
  • Choose the correct simplification of the expression b5 ⋅ b4.<br> can you explain your answer
    13·1 answer
  • Make the eqaution equal 4,416 for alot of points
    9·2 answers
  • A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
    8·2 answers
  • You deposit $200 each year for 10 years into a sinking fund that pays 6% interest compounded annually. What is the future value
    6·1 answer
  • A playground slide has a price of $770. With sales tax, it will cost $847. What is the sales tax percentage?
    11·1 answer
  • If a set of scores for a variable is displayed in a frequency distribution polygon, which scale of measurement was used to measu
    6·1 answer
  • A store manager buys binoculars for $45 each. He marks up the cost by 40% to get the store price. Then the store has a sale and
    6·1 answer
  • Find the median of the table below. NUMBER OF INCHES 22 24 26 FREQUENCY 3 2 1 3​
    14·1 answer
  • A weight-loss clinic advertised that last month its patients, on average,8lb lost . Assuming that average refers to the mean, wh
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!