Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
$161,400
Explanation:
<u>Cash collection calculation</u>
December cash sales ($160,000*30%) = $48,000
<u>Credit sales</u>
December: (160000*70%*50%) = $56,000
November: (180000*70%*30%) = $37,800
October: (140,000*70%*20%) = <u>$19,600</u>
Total cash collections <u>$161,400</u>
The recording of business transactions is a basic and fundamental component of financial reporting and is known as<u> bookkeeping.</u>
<h3>What is Bookkeeping?</h3>
Bookkeeping is the process of recording financial transactions. It entails preparing reference papers for all company transactions, activities, and other occurrences.
The primary goal of bookkeeping is to maintain a comprehensive and precise record of all operations and transactions in a methodical, ordered, and logical way. This guarantees that the financial consequences of these activities are accounted for in the accounting books.
Learn more about Bookkeeping here:
brainly.com/question/25572872
I think its true the most
Answer:
• Cost of direct materials used $172,000
• Cost of direct labor $154,000
• Cost of goods manufactured $401,700
• Cost of goods sold $427,500
• Gross profit $1,472,500
Explanation:
Please see attached detailed solution to the above questions and answers.