1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
3 years ago
14

Can someone help me figure out how many cubes are needed to make each figure?Please help ASAP! :(

Mathematics
1 answer:
STALIN [3.7K]3 years ago
8 0

Answer:

1. 20 and 2. 18

Step-by-step explanation:

for the first of you count all of them visible you would get the bottom layer, then the second one From the bottom count all visible except the bottom row (so on and so fourth) and for the second one you just count by three 6 times because the faces closest to you count as three

You might be interested in
PLEASE HELP!!!! 12 POINTS
alexandr1967 [171]

Answer:

12 and 1/4

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Justin sells 78.5 ounces of lemonade for a total of $15.70.
Paha777 [63]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

This is a pretty simple question to answer, the one step that needs to be done is divide 78.5 by 15.7. You should come up with 5.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify:<br><br>7j-6k-5j+4k<br><br>also what is 30% of 520
alukav5142 [94]
The first one simplified is 2j-2k 30% of 520 is 156
7 0
4 years ago
How to finish homework in a short period of time…??????????:$3$; i’m desperate lol
GuDViN [60]

Answer:

breath <3 Im in the same boat rn just calm down and believe in yourself

Step-by-step explanation:

get some snacks play music and relax

hope this helps <3 : )

7 0
3 years ago
A football player runs 10.7 m/s toward the end zone. If he runs for 3.7
sukhopar [10]

Answer:

39.59

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • When a parent says "You constantly do that," what do they mean by constantly? Share one thing that you do constantly.
    13·2 answers
  • Which statement correctly compares the value in the statement? |-0.073| blank |0.73|​
    6·2 answers
  • ~~Math Question~~<br><br> Please help me, loves. :)<br><br> Thanks, ya'll.
    9·2 answers
  • If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound
    13·2 answers
  • Ashton alexa and clara want to know who types the fastest. The equation y=39x models the rate
    9·1 answer
  • Write an equation for the line parallel to y = -7x + 15 that passes through the point P(9,-6).
    15·1 answer
  • In the diagram shown to the​ right, m∠ACB=66°. Find the following.
    7·1 answer
  • Is a triangle with sides 7 feet, 12 feet, and 14 feet a right, acute or obtuse triangle?
    10·1 answer
  • The manager of a farmer's market has 400 lb of grain that costs $1.40 per pound. How many pounds of meal costing $0.80 per pound
    14·1 answer
  • in the number 85,549 the 5 in the hundreds place is. times that of the 5 in the thousands place.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!