1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
2 years ago
6

For f(x) = -4x+ 2. find f(x) when x = = -1.

Mathematics
1 answer:
ad-work [718]2 years ago
6 0
The answer is D :)
-4(-1)+2
4+2=
8
Hope this helpeddd
You might be interested in
I'm struggling with this question that will be on my test. Our teacher said we're allowed to use our resources, including Brainl
poizon [28]

Answer:

sorry I tried but it is hard

6 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP: <br> What is the exact volume of the cone?
qwelly [4]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

second option 400/3

6 0
2 years ago
Solve the quadratic equation x2+8x−30=0 by completing the square.
diamong [38]

Answer:

               \bold{x=-4\pm\sqrt{46}}

Step-by-step explanation:

(a+b)^2=a^2+2ab+b^2\\\\\\x^2+8x-30=0\\\\\underbrace{x^2+2\cdot x\cdot 4+4^2}-4^2-30=0\\\\{}\qquad(x+4)^2\,-\,16-30=0\\\\{}\qquad\ \ (x+4)^2=46\\\\ {}\qquad\ \ x+4=\pm\sqrt{46}\\\\ {}\qquad\ \ x=-4\pm\sqrt{46}

5 0
2 years ago
Please help me to solve this ​
natka813 [3]
5) all you have to do is calculate which would be 2.9166...
6) 65.898
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP!<br> Find the value of x. -1x + 72 = -3x + 84
hoa [83]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

First, add x to each side.

72=-2x+84

Subtract 84 from each side

-12=-2x

Dive each side by -2

6=x

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each month, Angela budgets $1340 for fixed expenses, $850 for living expenses, and $60 for annual expenses. Her annual net incom
    11·2 answers
  • How do you work out the hypotenuse
    8·1 answer
  • (2.5 x 10^-6) ÷ (5 x 10^-3)
    11·1 answer
  • A baker needs 2 pounds of flour and 3 sticks of butter to
    6·2 answers
  • Which answer best explains how to solve this problem?
    11·1 answer
  • The Toyota Camry is one of the best-selling cars in North America. The cost of a previously owned Camry depends on many factors,
    10·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Under his cell phone plan, Parker pays a flat cost of $36.50 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill under $45
    11·1 answer
  • Necesito ayuda con el punto 4
    12·2 answers
  • Which expression is equivalent to 5(2n 1)? 2n 1 2n 5 10n 1 10n 5.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!