Simplify:
Solution ===> −7 + 12 − 3(50 − 4(2 + 3)) =========> -85
= 5 − 3(50 − 4(2 + 3))
= 5 − 3(50 − (4)(5))
= 5 − 3(50 − 20)
= 5 − (3)(30)
= 5 − 90
= −85
Answer ================> -85
Simplify:
1/3 + 6(2/3 - 1/6)^2
1/3 + 6(1/2)^2
1/3 + 6(1/4)
1/3 + 3/2
Answer =======> 11/6 =========> Decimal =======> 1.833333.....
Hope that helps!!!! : )
He would have a total of: $1639.09
In intrest alone he would've made 1639.09
Step-by-step explanation:
3%= 0.03
- The first thing you do is multiply $1,500 by the %3 (0.03).
- When your done multiplying, you should get 45.
- Then you repeat the process over, two more times. However the numbers will change.
Answer:
8.892
Step-by-step explanation:
15-6.108= 8.892
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
95 cents per Muffin
Step-by-step explanation:
Set up the long division.
8 | 7 6 0
2. Calculate 76 ÷ 8, which is 9 with a remainder of 4.
9
8 | 7 6 0
7 2
4
3. Bring down 0, so that 40 is large enough to be divided by 8.
9
8 | 7 6 0
7 2
4 0
4. Calculate 40 ÷ 8, which is 5.
9 5
8 | 7 6 0
7 2
4 0
4 0
5. Therefore, 760 ÷ 8 = 95.