Answer: 42.3 ft
<u>Step-by-step explanation:</u>
Draw a picture (see attachment)
Given: angle = 25°, hypotenuse = 100, opposite = ???


Answer:
uhh....
Step-by-step explanation:
thats a bit something
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
Pacific time is 3 hours before Eastern time so subtract 3 hours from 11:00 am and you get 8:00 am
Answer:
Step-by-step explanation:
A scale factor of 1:3 means that one triangle is 3 times bigger than the other, for example. So, if the small triangle has a perimeter of 27, the big triangle has a perimeter 3 times as big.