Answer:
a. Draw a column for each ticket sold. (For 0-9, draw a bar upto 2. For 10-19, draw a bar upto 4. For 20-29, draw a bar upto 3. And for 30-39, draw a bar upto 1.
b. 10 students sold tickets
c. 40% of students sold 20 or more tickets
Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
6x-1=11
Add 1 to each side
6x-1+1=11+1
6x = 12
Divide by 6
6x/6 = 12/6
x = 2
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Days attended = 174
% attendance = 174/182 * 100 = 95.60%