1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
11

Jonas is doing a science experiment with his class. The teacher has 21 fluid ounce of pond water to share equally with 10 pairs

of students. How much pond water will Jonas and his science partner receive?
Mathematics
1 answer:
tiny-mole [99]3 years ago
3 0
2.1 ounces because you divide 21 by 10 which equals 2.1

You might be interested in
A Gardner wants to add 39 pounds of nutrient a and 16 pounds of nutrient b to her garden. Each bag of brand x provides 3 pounds
ehidna [41]

Answer:

5 bags of brand x and 6 bags of brand y.

Step-by-step explanation:

Nutrient requirement for the garden:

39 pounds of nutrient a and

16 pounds of nutrient b

Component of each bag of brand x:

3 pounds of nutrient a and 2 pounds of nutrient b

Therefore, 5 bags of brand x will contain 15 pounds of nutrient a and 10 pounds of nutrient b

Component of each bag of brand y:

4 pounds of nutrient a and 1 pound of nutrient b

Therefore, 6 bags of brand y will contain 24 pounds of nutrient a and 6 pounds of nutrient b

Altogether, she should buy 5 bags of brand x and 6 bags of brand y to meet the nutrient requirement of the garden

3 0
3 years ago
a circular stained glass window frame with a diameter 20 inches is divided into 8 congruent find the area of 3 of the 8 panes of
ahrayia [7]

Answer:

it would be 45

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Jared made 12 3/4 cups of snack mix for cups of snack mix for a party. His guests are 2/3 of the mic. How much snack mix did his
Rufina [12.5K]

Answer:

8  1 /2

For this we need to determine what  

2 /3 of 12 3/4 is, so we multiply the fractions together.

4 0
3 years ago
Explain how to change a mixed fraction into an improper fraction.
Pie

Answer:

Multiply the whole number part by the fraction's denominator.

Add that to the numerator.

Then write the result on top of the denominator.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for 1.47.
Otrada [13]
8 Ounces of shampoo for $0.89
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is true about the image AQ'R'S'? Select three<br> options.
    6·1 answer
  • What is the leading coefficient of a cubic polynomial that has a value of −208 when x=1, and has zeros of 5, 5i, and −5i?
    12·1 answer
  • Solve using linear combinations y+x=-5 y-x=5
    6·1 answer
  • Consider the statement: 4-3+5=-6+8+4. This is a mathematically correct sentence. Is the stenence true or false? Explain how you
    9·1 answer
  • What is the better buy a refrigerator originally mark $360 with a 20% discount or the same refrigerator marked $288 with no disc
    12·2 answers
  • On a true/false test, the ratio of true questions to false questions is 3 to 7. What is the ratio of true questions to total que
    11·2 answers
  • What is 12000*609 ?
    13·1 answer
  • Scarlett is going to invest in an account paying an interest rate of 4% compounded daily. How much would Scarlett need to invest
    6·1 answer
  • HELP PLEASE 50 points !!! Given a polynomial function describe the effects on the Y intercept, region where the graph is incre
    11·1 answer
  • The table represents some points on the graph of an exponential function Which function represents the Same relationship? ​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!