1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DerKrebs [107]
3 years ago
7

What is this answer please

Mathematics
1 answer:
Arisa [49]3 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is B.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Cheryl is planning a garden that will be
GaryK [48]

Hello There!

Great Question!

To calculate the area of a rectangular prism, you would multiply the length, the width, and the depth. As we want to measure this in cubic feet, we should convert all of the measurements to feet to begin with.

How wide is the garden? (either 7 or 8 feet)

How long is the garden? (Whichever of 7 or 8 wasn’t used)

How deep is this garden? 6 inches.

Well, that’s not feet, right?

How many inches are in a foot? 12.

Divide 6 by 12, what is the answer? .5.

5 0
3 years ago
Are these two answers correct??
Damm [24]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
The cost of text books for school increases with the average class size identify the independent and dependent quantity in the s
Zinaida [17]
C average class size; cost
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Took a photo to use ​
ruslelena [56]

Answer:

x=9

<A=23

<B= 69

Step-by-step explanation:

1. 2x+5+3(2x+5)=92     2. 2x+5+6x+15=92     3. 8x+20=92     4. 8x=72     5. x=9

<A= 2(9)+5=18+5=23

<B= 3(2(9)+5)=3(23)=69

5 0
2 years ago
At the nearest wholesale store, 3 bags of bulk cereal cost $21.75. At this rate, how much would 5 bags of bulk cereal cost?
sertanlavr [38]

Answer:

if three bags cost $21.75, one bag costs $7.25, therefore five bags cost $36.24.

Hope this helped!

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the system by substitution<br><br>6x+2y=26 <br>x=6y+21
    8·1 answer
  • Martha has saved $2,700 to share with her family. She divides one-third of her savings equally between her two children, Lola an
    11·2 answers
  • (x/x+3)-(8/x+2)=(-13x-6)/(x^2+5x+6)​
    8·1 answer
  • What do the following two equations represent?
    5·1 answer
  • F(x) = (2x² – 3)^(-2a? – 9)11
    6·1 answer
  • During a class trip to an apple farm a group of students picked 2,436 apples they packed them into 6 boxes to take the local foo
    11·2 answers
  • 24 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • What is 870 divided by 111 as a decimal
    8·2 answers
  • Mark runs 6 kilometers in 22 minutes. How many minutes will it take him to complete a 39-
    8·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz help me
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!