Answer:
6.63
Step-by-step explanation:
Cost of 11 oranges = 4.29
Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39
Cost of 17 oranges = 0.39*17 = 6.63
Step-by-step explanation:
√24= √(<u>2×2</u>×2×3)
=2√2×3
=2√6
The answers to the questions
Answer:
368 cans.
Step-by-step explanation:
Volume of 1 can = π r^2 h.
Here h (height) = 12 and r (radius) = 1/2 * 6 = 3 cm.
So V = π * 3^2 * 12
= 108π cm^3.
The tank hold 125 liters
= 125,000 cm^3, so:
Number of cans that could be filled = 125000/ 108 π
= 368.4.
Answer:
5secs
Step-by-step explanation:
Given the equation of the height expressed ad;
h(t) = - 16t^2 + initial height
Given that initial height = 400feet
h(t) = - 16t^2 + 400
The waste will hit the ground at when h(t) = 0
substitute
0 = - 16t^2 + 400
16t^2 = 400
t² = 400/16
t² = 25
t = √25
t = 5secs
Hence it will take the easte 5secs to hit the ground