1.994 x 10^-23
-0.167 x 10^-23
1.827 x 10^-23
Correct answer is the second one.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Sine we can figure out side XY by using Pythagorean Theorem (A^2+B^2=C^2) and find that XY= 5, We can use Soh Cah Toa (The ways I remember to use value charts) and we know that Cosine uses Adjacent over Hypotenuse in which therefore the answer would be 5/13
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Answer:
DE = 4 1/2
EF = 3 3/4
Step-by-step explanation:
AB/AC = DE/DF
6/4 = DE/3
cross-multiply:
4DE = 18
DE = 18/4 or 4 1/2
AB/BC = DE/EF
6/5 = 4.5/EF
cross-multiply:
6EF = 22.5
EF = 3.75
Answer:
B. The fundamental theorem of algebra tells you that the equation will have two complex roots since the degree of the polynomial is 2. The roots are x=3±i√11/2 .
Step-by-step explanation:
We know that,
Fundamental theorem of algebra states that ' a polynomial of degree n will have n number of roots'.
Since, the polynomial
has degree 2, so it will have 2 roots.
We know that the polynomial
has roots given by
.
So, the roots of polynomial
will be,

i.e. 
i.e. 
i.e. 
i.e. 
Hence, the roots are given by 
So, option B is correct.