1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bond [772]
2 years ago
11

If one pound is $4.40 how much is 3/8's of a pound?

Mathematics
2 answers:
baherus [9]2 years ago
8 0

Answer:

1.65

Step-by-step explanation:

you said one pound is $4.40

and that how much is 3/8 of a pound

so 3/8 multiplied by 4.40

natka813 [3]2 years ago
4 0

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

1 pound -------------4.40

3/8 pounds------------x

cross multiplication

1x = 4.40 x (3/8) =

x = 1.65

You might be interested in
Find the equation of the line through the points (6, -9) and (-2, -1).
slava [35]

Answer:

y = -1x - 3

Step-by-step explanation:

y2 - y1 / x2 - x1

-1 - (-9) / -2 - 6

8/-8

= -1

y = -1x + b

-1 = -1(-2) + b

-1 = 2 + b

-3 = b

5 0
2 years ago
Josh invested $450 at 0.5% simple interest for 2 years. How much is his total account balance at the end of 2 years?
elena55 [62]

Answer:

The total account balance would be $454.50

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
How do you find the angle of a slope​
oksian1 [2.3K]

Answer:

Rise over Run, the slope in this graph would be 3/4

Step-by-step explanation:

You count the number of spaces it takes to move up, then you move right, towards the line. You write the rise number on top and the number moving right (run) on the bottom, (rise over run).

I hope this helps you, if not let me know in the comments :)

7 0
2 years ago
What is the y-intercept of this line? Acellus, 10 points for answer.
Alexxx [7]

Answer:

y-intercept is ( 0 , 5 )

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Estimate 4281+7028 by first rounding each number to the nearest thousand.
Readme [11.4K]
4000+7000= 11,000 nearest thousands
4281+7028= 11,309 actual number
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • I need help plz, i dont understand it, its english class, i dont like english class
    15·2 answers
  • Suppose the radius of a circle is 7. What is its area?
    5·1 answer
  • An item is regularly priced at $39. Ashley bought it at a discount of 55% off the regular price.
    5·2 answers
  • The coordinates of the vertices of a polygon are (-2, 1). (-3, 3), (-1, 5), (2, 4), and (2, 1). What is the perimeter of the pol
    10·1 answer
  • Explain how to wrie a function rule from the table then write one
    8·1 answer
  • Can U Help MeSolve This?
    13·1 answer
  • Please hurry please
    13·1 answer
  • What is the difference in length between the longest meteor and the shortest meteor?
    11·1 answer
  • The ratio of boys to girls in a class is 4:2. There are 30 students in class. How many girls and boys are there?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!