1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
2 years ago
9

The regular price for a pair of jeans is $36.00. The sale price is 25% off the regular price. What is the sale price?

Mathematics
2 answers:
Ilya [14]2 years ago
8 0
36 - 9 = 27$

25% = 9.00

Original price: $36.00
Natali5045456 [20]2 years ago
6 0
27$ is the answer because .25 X 36 = 9
36 - 9 = 27
You might be interested in
in a given year, the rate of flu infection for the general public was 8.3%. And sample of 200 people who receive the flu vaccine
makkiz [27]

Answer:

\fbox{\begin{minipage}{10em}Option A is correct\end{minipage}}

Step-by-step explanation:

<em>Step 1: Define significance level</em>

In this hypothesis testing problem, significance levels α is selected: 0.05, the associated z-value from Laplace table:

Φ(z) = α - 0.5 = 0.05 - 0.5 = -0.45

=> z = -1.645

<em>Step 2: Define null hypothesis (</em>H_{0}<em>) and alternative hypothesis (</em>H_{1}<em>)</em>

H_{0} : rate of flu infection p = 8.3% or 8.3/100 = 0.083

H_{1} : rate of flu infection p < 8.3% or 8.3/100 = 0.083

<em>Step 3: Apply the formula to check test statistic:</em>

K = \frac{f - p}{\sqrt{p(1 - p)} } * \sqrt{n}

with f is actual sampling percent, p is rate of flu infection of H_{0}, n is number of samples.

The null hypothesis will be rejected if K < z

<em>Step 4: Calculate the value of K and compare with </em>z

K = \frac{(\frac{3.5}{100})  - 0.083}{\sqrt{0.083(1 - 0.083)} } * \sqrt{200} = -2.46  

We have -2.46 < -1.645

=>This is good evidence to reject null hypothesis.

=> The actual rate is lower. (As H_{1} states)

Hope this helps!

:)

5 0
3 years ago
12. Jenna bought books for $3 each and a game for $5. She spent a total of $26. How many books
blondinia [14]

Answer: 7 books

Step-by-step explanation:

Start by subtracting 26 and 5 which gives you 21

Then you want to divide 21 and 3 which leaves you with 7

4 0
3 years ago
A coin was flipped 150 times. The results of the experiment are shown in the following table:
Wewaii [24]
<span>It is 10% higher than the theoretical probability.</span>
4 0
3 years ago
There are 100 people in a wedding house, including children, men and women, and there are 100 pappadas to give with Sadya Te.
olga nikolaevna [1]

Answer:

Two possible sets of answers.

5 men, 11 women and 42 children, or

10 men, 2 women and 88 children

Selamat Sadhya!

Step-by-step explanation:

M = number of men

W = number of women

100-M-W = number of children

Total number of pappadas

5M+3W+(100-M-W)/2 = 100

Solve for W

W = (100-9M)/5 .......................(1)

Examine equation (1).

In order to have W as a whole number, M must be multiple of 5

Therefore M = 5 or 10

If M = 5, W = (100-45)/5 = 11 and children = 100-5-11 =  84

If M = 10, W = (100-90)/5 = 2 and children = 100-10-2 = 88

8 0
3 years ago
the sales tax rate in a city is 8%. Find the sales tax charged on a purchase of $800. Then find the total cost.
Svetradugi [14.3K]
64 dollars is the tax, the total cost would be $864.
Use this for percentages.
https://percentagecalculator.net/

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 9/100 + 2 8/10 = ? ?/100<br><br> help its 4 a friend!!!
    9·1 answer
  • The temperature on a particular day started at –13°F. It rose steadily by 3° each hour. The function y = –13 + 3x models the tem
    15·1 answer
  • Please help with this
    14·1 answer
  • Which graph represents the hyperbola x^2/3^2 - y^2/8^2
    14·1 answer
  • Which answer choice represents an equivalent number sentence that uses the distributive property to rewrite "9(3 - 6)"?
    13·2 answers
  • How to solve -5+9+14÷7 =
    8·1 answer
  • Find the surface area of a cylinder with a base radius of 6 ft and a height of 7 ft.
    6·1 answer
  • Pls heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
    13·1 answer
  • Compare the perimeter and area of the original figure to the enlarged figure using proportions.
    14·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!