1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
m_a_m_a [10]
3 years ago
15

Sorry this is probably easy but i need help

Mathematics
1 answer:
viva [34]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

there is 1,000 total students... so divide 360 / 1000

so you have 0.36 for each student... then multiply by the freshmen,  

.36 * 300 = 108  :)

You might be interested in
If you were to run a real-world company, the cost of the materials would be a big consideration. A savvy business person would w
iris [78.8K]
Knowing how much space an object takes up would help minimize the amount of material because they know how much they have to order and would not have to order any extra
5 0
2 years ago
Daud can jog 4 miles in 75 minutes. What is David's jogging rate per hour?
RoseWind [281]

Answer:

3 mph

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
So how do you draw 2 degree angle ​
trapecia [35]
Make it a really small angle
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a fish tank , 8/11 of the fish have a red stripe on them. If 16 of the fish have red stripes, how man total fish are in the t
Basile [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

8/11 is equal to x/20

Cross multiply

8 times 16 and 11 times x

128=11x

Divide

Then you get 11/128

Divide and simplify!!

6 0
3 years ago
I need help with C & D!!!
Firdavs [7]
Let me give you a tip use M= y1-y2/x1-x2 to find the slope with to points
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiply (4.7 x 10^4) by (6.4 x 10^15). Express your answer in scientific notation.
    10·2 answers
  • Solve for x: 3(x+1)=2(x-1)<br><br> -5<br> -4<br> -2<br> -1
    13·1 answer
  • A model is having a scale of 1:100000. how high would a 35600 ft mountain be in the model
    13·1 answer
  • Two taps A and B can fill a cistern in 20 and 30 minif both are opend simultaneously how long will it take to fill the cistern
    11·2 answers
  • 6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
    15·2 answers
  • Blake was working at a wedding . He needed to sort out 184 roses into 8 vases equally .how many roses will be in each vase
    6·1 answer
  • Please help with my homework
    8·2 answers
  • The perimeter of a square is 3 1/3 mi, and its side is 5/6 mi. Find its area
    8·1 answer
  • If r(x) = 3x – 1 and s(x) = 2x + 1, which expression is equivalent to (StartFraction r Over s EndFraction) (6)? StartFraction 3
    12·2 answers
  • Mrs Marcias told john that the grade for his math assignment was in the form of the expression. What is johns grade?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!