1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MatroZZZ [7]
2 years ago
15

HELP PLEASE ASAP IM ON THE LAST ONE

Mathematics
1 answer:
inna [77]2 years ago
7 0

Answer:

y=9; z=16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3 1/4 cups - 1/4 of a cup=
nika2105 [10]

Answer:

3 cups

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The lengths of three sides of a triangle are (x + 6) inches, (2x - 2) inches, and (2x+ 6) inches.
Kamila [148]

Answer:

21 inches answer F

Step-by-step explanation:

x+6+2x-2+2x+6=85

5x+10=85

5x=75

x=15

shortest is x+6

15+6

21.

Hope this helps plz hit the crown :D

5 0
2 years ago
How would you "remove the discontinuity" of f ? In other words, how would you define
balu736 [363]
There is a hole at x=4 because the top factors to (x-4)(x+3)
in the end we get

f(x)=(x-4)(x+3)/(x-4)
the (x-4) cancels out and we get
f(x)=x+3
so baiscally f(x) is y=x+3 but with a hole at (4,7)


one way is to make a piecewise function defined as(x^2-x-12)/(x-4) for all x≠4 and defined as 7 for x=4

or, to just do f(x)=x+3
5 0
3 years ago
Solve the equation for (x) and simplify. (7X/6) = (5//2),x
Sunny_sXe [5.5K]
15/7 might be the answer I’m not sure
3 0
2 years ago
Question 2 of 10 Sakura buys some softballs at $3 each and bats at $35 each for her PE class. She buys twice as many balls as ba
kicyunya [14]

Answer: Cost of each ball , $3.

Cost of each bat , $35 .

Total money spend , $131 .

She buys twice as many balls as bats.

Tax , $8 .

To Find :

The number of bats she  buys .

Solution :

Let , x represent the number of bats she buys.

So , number of balls she buys is 2x .

Therefore , number of bats she buys is 3 .

Hence , this is the required solution .

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Parallelogram:h=5 1/4ft;A=12ft
    10·1 answer
  • Rafael is taking a test that contains a section of 12 true-false questions. how many of the possible groups of answers to these
    9·1 answer
  • Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he c
    8·1 answer
  • Which is greater, less than, or equal to. 6 pints is _______ 60 fluid ounces
    8·2 answers
  • What are the zeros of this polynomial: p(x)=4x(x-3)(x+1)(2x-5)
    14·2 answers
  • How does f(x) = 5x change over the interval from x = 7 to x = 8?
    12·2 answers
  • assuming there are no reflection of diliations explain how you would write the equation of the function whose is stretched graph
    6·1 answer
  • Four graphs are shown below:
    11·1 answer
  • Please help me with this homework
    5·2 answers
  • The volume of a cube is related to the area of a face by the formula V = A^3/2What is the volume of a cube whose face has an are
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!