1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
14

Suppose the current price of a good is $130. At this price, the quantity supplied is 125 units, and the quantity demanded is 165

units. For every $1 increase in price, the quantity supplied increases by 2 units and the quantity demanded decreases by 2 units.At the current price, the quantity demanded isgreater than the quantity supplied. This means that the market is currently experiencing ashortage . In order to adjust, the market price willincrease until the quantity demanded and quantity supplied are equal. The result is an equilibrium quantity of ________ and an equilibrium price of ________
Business
1 answer:
Natali5045456 [20]3 years ago
5 0

Answer:

Equilibrium quantity: 145

Equilibrium price: $140

Explanation:

In order to find the answer, first we determine the current difference between quantity supplied and quantity demanded.

Quantity supplied - quantity demanded = difference

125 - 165 = -40

So we have a shortage of -40 units.

We have the information that a $1 increase in price increases supply by 2, and decreases demand by 2. Thus, in order to close the shortage, we need a $10 price increase, because this will raise supply by 20 units, and lower demand by 20 units as well, bringing the 40 gap to 0.

For this reason, the equilibrium quantity is 145 units, and the equilibrium price is $140.

You might be interested in
A _____ is a business structure of interdependent organizations that reaches from the point of product origin to the consumer, w
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

C) marketing channel or channel of distribution

Explanation:

The distribution channel (or marketing channel or downstream supply chain) refers to the chain of businesses that act as intermediaries through which a product or service passes. The distribution channel starts at the producer of the product or service and ends in the final customer.

4 0
3 years ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
Uber’s strategy has been to break these regulations, establishing its service first, and then fighting attempts by regulators to
aleksley [76]

Answer: No it is not.

Explanation:

Uber by first establishing itself and then fighting regulators leaves itself open to attack around the world. This is because the Regulators have the power to keep adjusting the laws that govern Uber if they feel that Uber has an unfair advantage or if it's existence is detrimental to the society. Uber has been accused many times of various infractions such as Tax Evasions and being a conduit through which crime can be committed because it did not conduct proper background checks.

Going back to the issue of taxes, if the regulators feel that Uber may be avoiding taxes, they could impose laws that either cause an increase in Uber prices or remove them from a location which can have a native influence on Uber's bottomline.

This approach is not good because regulators do not like being fought and will try to ascert dominance. It is simply not viable and this has been proven with Uber's many suspensions around the world.

8 0
3 years ago
Brandon's wallet slips from his jacket pocket in the mall. By the time he realizes his wallet is missing and reports the loss, a
VikaD [51]

Answer:

$950

Explanation:

Since the total amount of items purchased by the thief is $950, then Brandon has to pay back the amount deducted from his card.

4 0
3 years ago
What are three components of money management? List and explain each component.
Solnce55 [7]

Answer:

Management, Monitoring, and Maintenance.

Explanation:

They can help you get your finances under control and have some well-deserved peace of mind. Management One of the best things you can do to get the most out of your money is to manage it more closely.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • When a firm enjoys a competitive advantage, it attracts a significant amount of attention and its products or services can be at
    9·2 answers
  • Dorsey Co. has expanded its operations by purchasing a parcel of land with a building on it from Bibb Co. for $83,000. The appra
    6·1 answer
  • Lito is a Brokerage Clerk. Which sentence best describes Lito’s job?
    9·2 answers
  • According to our discussion in class, two reasons why capital may not flow to poor countries are that the poorer countries may:_
    11·1 answer
  • In the context of recruitment sources, referrals are people who apply for a vacancy without prompting from the organization. ( T
    6·1 answer
  • Principals that manage an llc owe its members __________.
    11·1 answer
  • Which of the following is not one of the three conditions that characterizes a perfectly competitive​ market? A. Firms have pric
    8·1 answer
  • Dave Ramsey's investing principles.
    13·1 answer
  • Green Corporation's assets are valued at $1,502,000 after payment of all corporate debts, except for $225,300 of taxes payable o
    14·1 answer
  • what is the total amount of final goods and service produced in a country that people, businesses, governments, and foreigners p
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!