1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
2 years ago
10

1/4Wpw ww - 1/4BbwBwv - 1/4Ga Vw Gap WTH help plz

Mathematics
1 answer:
Dima020 [189]2 years ago
8 0

Answer:

Can you explain the question lol in so confused

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is y=-½x+2 perpendicular to -2x+1​
BartSMP [9]

Answer:

i think no sorry if im whrong

3 0
3 years ago
A postcard has an area of 24 square inches. Two enlargements of the postcard have areas of 54 square inches and 96 square inches
Alex777 [14]

Answer:

original is 4 & 6.

for 54 sq inch= 6 & 9 and for 96 sq inch=8 & 12

Step-by-step explanation:

Given: The length is 1.5 times the width.

so the length is, l = 1.5w ----(a)

lw = 24  =1.5w(w)

lw = 54= 1.5w(w)

lw = 96 =1.5w(w)

Further simplifying it,

1.5w^{2}=24

1.5w^{2}=54

1.5w^{2}=96

so,

w^{2} = \frac{24}{1.5}=16

w^{2}= \frac{54}{1.5} =36

w^{2}= \frac{96}{1.5} =64

taking the square root, we get:

w = 4

w = 6

w = 8

By putting the above values in eq (a), we can find their corresponding lengths:

l = 1.5(4) = 6

l = 1.5(6) = 9

l = 1.5(8) = 12

So a few lengths could be:

(l, w)

(6,4)

(9,6)

(12,8)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help ASAP, without using algebra! Tysm!!!
nadya68 [22]
The total travelled for the first five hours eould be 450 km and divided by three leaves 150 km per 1/5 of his journey. travelling at 75 km per hour, it would take 4 hours to get through the remaining 300 km for him trip leaving a total time of 9 hours of traveling
5 0
3 years ago
7. Which is the best buy? 6 shirts for $25.50 4 shirts for $18.00 5 shirts for $21
ratelena [41]

5 shirts for $21

the 6 deal would be $4.25 for each shirt

4 deal would be $4.50 for each shirt

and the 5 deal is the cheapest because its $4.20 for each shirt

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
R(x) = 2√x<br> s(x) = √x<br><br> (rs)(4)
kati45 [8]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

2√x • √x = 2x

2•4 = 8

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Small notebooks cost $3.50 and large notebooks cost $5.00. She needs to buy 31 notebooks, and she has $134 to spend. How many sm
    11·2 answers
  • Graph the following and state the domain, range, and end behavior<br> y=2x-4
    15·2 answers
  • a bag contains 30 lottery balls numbered 1-30. A ball is selected, replaced, then another is drawn. Find each probability
    5·1 answer
  • Help me plz plzz i’m confused
    12·1 answer
  • A slice is made perpendicular to the base of a right rectangular prism as shown. What is the area of the resulting two-dimension
    12·2 answers
  • Solve -3x + 2y = 5 for y
    15·2 answers
  • 1 1/4 divided by 2/3
    14·2 answers
  • F(x)=x^2 - 4x; find f (5)
    7·1 answer
  • Stephanie has the same number of dimes and nickels. She has $6.10 in all. Write an equation that you could use to find the numbe
    8·1 answer
  • From the observation deck of a skyscraper, Madison measures a 67^{\circ} ∘ angle of depression to a ship in the harbor below. If
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!