1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
14

A shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price (cost per pound) of pears?

Mathematics
1 answer:
babunello [35]3 years ago
8 0

Answer:

\boxed{\$1.02}

Step-by-step explanation:

unit \:  price  \: (cost  \: per  \: pound)   \\ \: of  \: pears =  \frac{2.5}{\$2.45}  =  \boxed{1.0204081633}

You might be interested in
4) y=-4x-1<br> Finding slope
Lisa [10]

Answer:

4/1

Step-by-step explanation:

this is because it is 4x

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pleaseee i need good grades
Sonja [21]
I gotchu one second❤️❤️❤️
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of the angle indicated in bold. Plus the theorem.
liberstina [14]
Consecutive interior theorem

X+96+96+x= 180
2x+192=180
2x= -12
X=-6
7 0
3 years ago
Lynn can type 60 words per minute. If she types for 30 minutes, how many words does she type in all?
Crazy boy [7]

Answer:1800 words

Step-by-step explanation:

Multiply how many words per minute she types by how many minutes she types. In this case 60x30=?. The easy way to do this is drop the 2 zeros and do  6x3=18. In the original equation we dropped the 2 zeros. Now we add them back on the back of the 18 and get 1800.

7 0
3 years ago
Help. i don’t understand. i need to graph this. graph the inequality
Harman [31]
I really hope this helps.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve using the guess-and-test strategy. Michael and Susan have a combined age of 17 years. Michael is 5 years older than Susan.
    12·1 answer
  • Determine the distance between point (x1, y1) and point (x2, y2), and assign the result to pointsdistance. the calculation is: d
    8·1 answer
  • Solve for y 6(0.6)= Y(..25)
    13·1 answer
  • Help me plzzzzzzzzzzzzzzzz
    14·1 answer
  • What is the quotient of the following?
    14·1 answer
  • Worth 30 points !!!!!
    13·2 answers
  • Students in an Introductory Statistics class at BYU-Idaho were studying prices of cold cereal at grocery stores in Rexburg. To g
    10·1 answer
  • The table shows elevations at various locations.
    10·2 answers
  • Find the slope of the line graph below?
    6·2 answers
  • What is 17/20 - 4/15
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!