1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vaselesa [24]
2 years ago
6

Back to Content

Mathematics
1 answer:
Lelu [443]2 years ago
3 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please solve this question?​
Alchen [17]

Given,

\lim_{x}^{a}\dfrac{x^{2/3}-a^{2/3}}{x-a}

We can use L'Hopital's Rule to get,

\lim_{x}^{a}\dfrac{2}{3-\sqrt[3]{x}}

Now plug in a,

\boxed{\dfrac{2}{3-\sqrt[3]{a}}}

Hope this helps.

r3t40

3 0
3 years ago
Cody's Aunt pays him $30 to walk her dogs 6 times at this rate how many times must he walk the dog in order to earn $100 ​
Shkiper50 [21]
20 times
$5 = 1 walk
Divide 100 by 5 and you get 20
5 0
2 years ago
What is the sum of the exterior angle measures for an irregular convex hexagonal?
IceJOKER [234]
I think that the answer is A.
3 0
3 years ago
Anyone know what 4x + 2y - 6z -x -3y + 2z ?
____ [38]

4x+2y-6z-x-3y+2z= 3x-y-4z

For more help use math/way/./com

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the graph of the inequality 2(2x-1)+7<13 or-2x + 5≤-10.
xxMikexx [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

2

(

2

x

−

1

)

+

7

<

13

Expand LHS

→

4

x

−

2

+

7

<

13

4

x

+

5

<

13

4

x

<

13

−

5

4

x

<

8

Divide through by

4

→

x

<

2

x

<

2

is represented on the real line by the interval

(

−

∞

,

2

)

This can be represented on the

x

y

−

plane by the area to the left of the vertical line

x

=

2

as graph below.

graph{2(2x-1)+7<13 [-10, 10, -5, 5]}

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Micah has 294 songs stored in his phone which is 70% of the songs that Jorge has stored in his phone. How many
    6·1 answer
  • a case of water bottles contains 36 bottles. each bottle contains 8 ounces. if helen buys 12 cases of water bottles, how many ou
    5·1 answer
  • For a school event 1/6 of the athletic field is reversed for the fifth -grade classes the reserved part of the field is divided
    5·1 answer
  • Louis and Ollie are pricing meat at a butcher shop. All of the meat packages are marked $12.99, and the weight, in pounds, of ea
    9·1 answer
  • Why is the answer C?
    7·1 answer
  • The Answer!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • The average price of a gallon of orange juice in Newark, NJ is $6. The average price in Boston is 110% of the price in Newark. W
    13·1 answer
  • What two properties of a Cepheid variable star do we need to know in order to calculate the approximate distance from Earth?
    6·1 answer
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
  • In the equation P = 1,000T/V, find the value of P when T = 32 and V = 800.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!