1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zlopas [31]
2 years ago
10

Someone plz help this is due today

Mathematics
1 answer:
-Dominant- [34]2 years ago
3 0

3x+5x+1=17

x=2

y=5•2+1

y=1

(x, y)=(2, 11)

3x+2(4x+5)=43

x=3

y=4•3+5

y=17

(x, y)=(3, 17)

I think I did it right and I hope I helped you

You might be interested in
Please help thank you
jok3333 [9.3K]
Answer mixed number -1 3/4
Decimal -1.75
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $3.19 a p
SSSSS [86.1K]

Answer:

Yes, it is worth the extra drive, going to the further store is cheaper.

The cheaper option saves you $0.89.


Step-by-step explanation:

1.) Neighborhood store

It is 2.4 miles away

The car averages about 25 miles per gallon, then you would need:

2.4 miles / (25 miles/gallon) = 0.096 gallons of gas < 13 gallons (Ok)

The gas is about $3.89/gallon, then the gas would cost:

0.096 gallons * ($3.89/gallon) = $0.37344 = $0.37

The chicken is sold for $3.49 a pound, and you need 6 pounds, then you would pay:

6 pounds * ($3.49/pound) = $20.94

In total you would need:

$0.37 (gas) + $20.94 (chiken) = $21.31 if you buy the chicken in the neiborhood store

2.) Store acroos town

It is 8.2 miles away

The car averages about 25 miles per gallon, then you would need:

8.2 miles / (25 miles/gallon) = 0.328 gallons of gas < 13 gallons (Ok)

The gas is about $3.89/gallon, then the gas would cost:

0.328 gallons * ($3.89/gallon) = $1.27592 = $1.28

The chicken is sold for $3.19 a pound, and you need 6 pounds, then you would pay:

6 pounds * ($3.19/pound) = $19.14

In total you would need:

$1.28 (gas) + $19.14 (chiken) = $20.42 if you buy the chicken in the store across town


$20.42 < $21.31, then it is worth the extra drive, going to the further store is cheaper.

The cheaper option saves you: $21.31-$20.42=$0.89


8 0
3 years ago
I know it’s a lot but pls help me thx
lukranit [14]

Answer:

x = 44⁰

y = 46

z = 90⁰

m = 36⁰

n = 40⁰

Step-by-step explanation:

a) Opposite angles of a parallelogram are always equal, so x = 44. The 4 angles will add up to 180⁰, so when you add the two 44⁰ angles together and subtract from 180⁰, you get 92⁰. divide that by 2 and you get 46⁰, so y = 46⁰.

b) since the two sides are parallel, if the other side is perpendicular to one, causing the 90⁰ angle, it is also perpendicular to the other, so z = 90⁰.

c) Opposite angles over a common side are equal, so m = 36⁰.

d) You know the missing angle in the small on the right is 40⁰ because the three angles will add up to 180⁰ and the two known angles add to 140⁰. Then you can use the same reason above to figure that the angle next to 65⁰ is 40⁰. The hashes on the sides of the bigger triangle on the left show it is an isoceles triangle in which the two base angles are always equal, so since you know the one is 40⁰, you know that n = 40⁰ also.

7 0
2 years ago
Rewrite log; x = 4 in exponential form.
aliya0001 [1]

Answer:

Step-by-step explanation

(B) x=34

7 0
3 years ago
Which number is rational?<br> square root 2<br> 3.4<br> square root 10<br> square root 16
IRINA_888 [86]

Answer:

3.4

Step-by-step explanation:

3.4 is able to be converted into a fraction so it is rational.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of m in the equation one-half m minus three-fourths n equals 16, when n equals 8? 20 32 44 48
    10·2 answers
  • Q(x)=4-x over (x-4)(x+2)
    14·1 answer
  • Which of the following statements are true based on the diagram
    13·2 answers
  • Find geometric mean between 2 and 8​
    7·1 answer
  • Please answer these question(s)! It has to do with math statistics. I will give you brainliest and thanks! Please answer my othe
    7·1 answer
  • Please hurry need it asap
    13·2 answers
  • Represent -√2.3 and +√2.3 on number line​
    11·1 answer
  • The cube of a whole number is 100 more
    10·1 answer
  • Reuben and his wife are each starting a saving plan. Reuben will initially set aside $50 and then add $50.85 every week to the s
    10·1 answer
  • 8√12 / √15 = ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!