1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
10

[QUICK AND EASY] Is this a function?

Mathematics
2 answers:
Firlakuza [10]3 years ago
8 0

Answer:

no, hope this helps :)

Step-by-step explanation:

Elanso [62]3 years ago
4 0

Answer:

nope!!!!!!!:D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A sign in front of a roller coaster says "You must be 40 inches tall to ride."
Sholpan [36]

Answer:

65%

Step-by-step explanation:

it is 65%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I solve a given parallelogram
Grace [21]
Prompt Becoming a Lifelong Learner Learning a language opens doors to a world of opportunity. Of course, in order to really benefit from your studies, you’ll need to do more than just complete assignments. You’ll need to set habits that will tie you to French and its cultures even beyond the classroom. Students who become lifelong learners of French have some basic characteristics and habits that you should develop if you want to get the most from your experience learning French Here are some of them: Lifelong learners: Have friends with whom they regularly converse in the target language. (This could be friends in school, neighbors or friends in the community.) Regularly get information from target language sources (newspapers, magazines, Internet French related news group (with parent’s approval), TV programs, radio, etc. that are produced by and for native speakers.) Participate in activities of the target culture (celebrating holidays, seeing movies or plays of/in the target culture, preparing or eating dishes from the target culture, reading books or magazines from the target culture, etc.) Someone who has developed these habits is on the way to becoming a lifelong learner. These types of habits reinforce a strong connection to the language and culture and develop a love and better understanding of that culture. Think for a minute about the resources available. Do you have friends who are native French speakers? Do you ever watch French channels on television? You can probably think of several online sources. Maybe you have some stores or restaurants in your community that are run or frequented by French speakers. Also think about when you could do this on a regular basis—remember that it’s setting the habits that will make the most difference. Using the table below as a guideline, write what you plan to do. For the Language or Culture Resources column, try to identify three different resources: 1. A friend or contact 2. An information source, and 3. A cultural activity. In the What I Will Do column, describe as specifically as you can what you will do. And in the When I Will Do It column, write when you plan on doing these activities. See the sample below to see how you might fill out your own table. You will have opportunities to follow up and report on your regular practice of engaging French resources close to home. You will be asked in a follow up assignment to report on what you have done. Language or Culture Resources: What I Will Do: When I Will Do It: 1 1 1 2 2 2 3 3 3 *Sample: Language or Culture Resources: What I Will Do: When I Will Do It: 1. French exchange student 1. I will practice French…. 1. M-F between 9 and 10 am. 2. French newspaper: JDD.fr 2. I will read an article a week 2. Every Tuesday at 3:00pm 3. French films 3. I will see a French film every month 3. The first Friday of every month. If you are still unsure where to begin, ask your teacher for additional ideas that can help get you started. Regardless of how you go about making your French cultural connection, be sure to make a plan and to think about a longer-term strategy for getting the most from your time with your chosen resources. **Start your plan next week. You will report on this assignment towards the end of the semester. The final report will be worth 50 points. This assignment is worth 20
3 0
3 years ago
Elena received a 25 dollar gift card to a fun center she drives a race car which costs 0.75 she also wants to use the grift card
Alex777 [14]
B: 4.75+0.75n ≥25

Because she has already spent 4.75 and she only has $25 and she cannot spend more than$25
4 0
2 years ago
Find the unit rate 30 in per 5 years the unit rate is inches per year​
Ilya [14]

Answer:

6 inches per year/ 6;1

Step-by-step explanation:

30;5 can be simplified into a unit rate by dividing by 5. 30/5=6 and 5/5=1. So its 6 inches per one year

6 0
3 years ago
Mark ran 875 miles this year in the track club.Mark ran in 52 track meets and ran the same number of miles in each.How many mile
shepuryov [24]

Answer:

The number of miles Mark runs in each track be 16 \frac{43}{52}\ miles

Step-by-step explanation:

Let us assume that the number of miles Mark run in each track meet be x.

As given

Mark ran 875 miles this year in the track club.

Mark ran in 52 track meets and ran the same number of miles in each.

Than the equation becomes

52 × x = 875

x = \frac{875}{52}

x = 16 \frac{43}{52}\ miles

Therefore the number of miles Mark runs in each track be 16 \frac{43}{52}\ miles

7 0
3 years ago
Other questions:
  • F(x) = 5(2)x
    8·1 answer
  • The force of an object (f) is equal to its mass (m) times its acceleration (a). Thus, the formula for calculating force is f = m
    7·2 answers
  • Plissss! I really need help​
    11·1 answer
  • What two numbers add up to 1 but multiply to -2
    11·1 answer
  • Perform the following division: 3 3/4 ÷ 2/8
    14·1 answer
  • I need help ASAP make sure to plot it correctly
    5·1 answer
  • Which number is an irrational number? StartFraction negative 22 Over 9 EndFraction Negative StartRoot 3 EndRoot 2.56 StartRoot 1
    10·2 answers
  • Angela arrives at the mouse thearter at 7:48 p.m. she leaves at 9:50 a.m. how many minutos was she at school.
    8·2 answers
  • Over the course of a year, a company goes from 115 employees to 124 employees. What equation do you use to solve this equation
    12·1 answer
  • Product A is an 8oz bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16-oz. bottle of cough medication that costs
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!