Answer:
There should be a number of 14 students in each row
Step-by-step explanation:
Find the factors of 196 then find the Greatest factor pairs which give you the numbers of 14 and 14. Now you have your answer of 14 rows and 14 columns.
<span>If the radius of a circle is doubled in length, the circumference of the circle is <span>B. doubled.
</span>C = 2</span><span>πr - this is the equation for circle. So if you double the radius, its circumference also doubles.</span>
<span>
</span>
Given:
Price paid including tax: $37.48
sales tax = 5%
This means that $37.48 is equivalent to 105%
To get the value of the 100% or its original price, we divide the price paid by its percentage rate
$37.48 ÷ 1.05 = $35.70 value of the original price
$35.70 * 5% = $1.78 value of sales tax
$35.70 + 1.78 = $37.48
Answer:
2
Step-by-step explanation:
Its the right answer
Answer:
The unit price for a pair of gloves is $6.57
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the price of the total amount of items and divide that price by the amount of items.
39.94/6= 6.566666666666666666666666
Round to two decimal places since you are dealing with money.
You find the answer to be 6.57.
Add the dollar sign because you are dealing with money.
The final answer is $6.57.