1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semmy [17]
3 years ago
8

Solve the equation 1/4t - 6 = -4

Mathematics
2 answers:
Helen [10]3 years ago
4 0
T=8. Hope this helpsssss
AVprozaik [17]3 years ago
3 0

Answer:

t = 8

Step-by-step explanation:

\frac{1}{4}t - 6 = -4\\     +6        \\^{*4}  \frac{1}{4}t = 2^{*4}  \\t = 8

You might be interested in
Given A(2, 3) B(1, 4) C(1, 3) D(-2, 2). How are AB and CD related?
kondaur [170]

The vector AB is not related with the vector CD as k is not the same for each pair of components.

<h3>Are two vectors similar?</h3>

In this question we must prove if the vector AB is a multiple of the vector CD, that is:

\overrightarrow{AB} = k \cdot \overrightarrow {CD}

\vec B - \vec A = k \cdot [\vec D - \vec C]

(1, 4) - (2, 3) = k · [(- 2, 2) - (1, 3)]

(- 1, 1) = k · (- 3, - 1)

Hence, the vector AB is not related with the vector CD as k is not the same for each pair of components.

To learn more on vectors: brainly.com/question/13322477

#SPJ1

3 0
2 years ago
Is -2/3(12b - 6 + 9b - 18) equivalent to 2b(b + 8)? Show your work.
AURORKA [14]

Answer:

No, they are not equivalent

Step-by-step explanation:

\frac{-2}{3}(12b - 6 + 9b - 18) = \frac{-2}{3}(12b + 9b - 6 - 18)\\\\=\frac{-2}{3}(21b - 24)\\\\  = \frac{-2}{3}*21b -24*\frac{-2}{3}\\\\= -2*7b + 8*2\\\\= 2( -7b + 8)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation.<br> 17=5k-2
Lera25 [3.4K]
K=14 i think thats right im not sure
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Experiment:Tossing four coins event: getting three heads
harina [27]

no because it don’t happen to everyone

8 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a plumber worked at a house on two diffrent days. on the first day, the plumber worked for 5/8 of an hour, on the second day the
    8·1 answer
  • Help someone please?
    9·1 answer
  • Question 4: What is the center of the circle with standard form (x-2)2+(y+4)2=16?
    8·2 answers
  • 4)758 what's the remainder​
    7·1 answer
  • If f (x) = 2 x + 5 and three-halves are inverse functions of each other and f (x) = 2x + 5, what is
    13·1 answer
  • Which can be used to solved the expression (r^-4)^3
    9·1 answer
  • Brainiest if correct please help!!!
    6·1 answer
  • Show that the equation x^3 + x -3 =0 has a solution between 1 and 2. That is the only information given
    12·1 answer
  • Given the triangle below what would be the measure in degrees of
    14·1 answer
  • A study reported in the Journal of Small Business Management concluded that self-employed individuals do not experience higher j
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!