Answer:
Step-by-step explanation:
What is the question? Determine the unit price?
$32/(5 pounds) * (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce
Unit price
First you will have to even out the statement so minus 12 from both sides.
4x=36
Now divide both sides by 4
x=9
The ticket is 9 dollars.
Now you have the answer.
If I helped you at all give a thanks and brainliest please!
Answer:
For the first one the diameter is 22. Circumference is 69.08. Area is 379.94
Second question is radius is 12. Circumference is 75.36. Area is 452.16
Step-by-step explanation:
Radius = d/2
Diameter = r*2
Circumference = 3.14*d
Area = r^2*3.14
This is a true statement
%87.5 = .875 in decimal form
multiply 16 by 8.75 and it will give you 14
hope this helped
Answer:
k = 1
Step-by-step explanation:
16 - 2k = 14
- 16 - 16
-2k = -2
-2 -2
k = 1