1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
7

Use the ratio table to solve the percent problem what percent is 8 out of 40

Mathematics
1 answer:
dlinn [17]3 years ago
3 0

Answer:

20%

Step-by-step explanation:

So, 40 is the dependent and 8 is the independent

40% divided by 8% equals 5%

100% divided by 20% equals 5%

You might be interested in
What is the product of 2/3 and 3 2/5
uranmaximum [27]

Answer:

hope you get ur answer ❤️☺️✨

4 0
2 years ago
In the 2010 Winter Olympics, the American speed skater Apolo Ohno won the silver medal in the 1,500 meter race. How many kilomet
bogdanovich [222]
1000 meters= 1 kilometer so your answer is 1.5 kilometers
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Irina predicted that she would sell 75 books, but she actually sold 95 books. Which expression would find the percent error?
dolphi86 [110]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What two numbers add to -5 and multiply to 12?
Deffense [45]
Negative 6 and negative 2
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the correct method to label a segment with endpoint E and endpoint F? 
Degger [83]

Answer : option B

the correct method to label a segment with endpoint E and endpoint F

The endpoints of the line are E  and F

The Line starts at  E  and ends at F. The line will not extend after F

The line having end points are called as line segment

We represent a line segment by putting a line at the top

to label a segment with endpoint E and endpoint F, we use EF  or FE and a line at the top

So answer is option B

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Any 5 examples to explain the method of place value principle for converting a fraction to decimal
    8·1 answer
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • Find the area of regular polygon. can anyone help me been stuck with this for hours
    13·2 answers
  • 3+c - (4+c) any1 simplfy?
    10·1 answer
  • I need help please. The picture
    8·2 answers
  • 7) Find the area (in cm).<br> h<br> 7 x 6 square
    11·1 answer
  • mr. khans is buying a stapler for his office. each stapler costs $16.99. what does his final cost depend upon?
    6·1 answer
  • How fast can a Ford GT reach 100 Mph?​
    8·2 answers
  • Help me to get brainest everyday if u friend me
    13·2 answers
  • 100 POINTS IF U GET THIS RIGHT!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!