1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
9

The result of a game is Win, Lose or Draw.

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]3 years ago
5 0

Answer: 54 games

Step-by-step explanation:

Draw games = Total games - (Win games + loss games)

Win games = 0.2 * 120

= 24 games

Loss games = 0.35 * 120

= 42 games

Draw games = 120 - (24 + 42)

= 120 - 66

= 54 games

You might be interested in
In a quiz need help ASAP
Dominik [7]

Answer:

So first you have 5(8x+3)

And then you simplify it:

5(8x)=40x

5(3)=15

And then you get 40x+15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If A = {2, 3, 4, 5} B = {4, 5, 6, 7} C = {6, 7, 8, 9} D = {8, 9, 10, 11}, find (A ∪ B) ∪ C
Iteru [2.4K]

Answer:

(AUB)UC=2,3,4,5,6,7,8,9

put all these numbers inside curly bracket

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find a rational number between - 4 and 8 ​
svet-max [94.6K]

6 is correct for this questions answer

7 0
3 years ago
High school students from grades 9–10 and 11–12 were asked to choose the kind of band to have play at a school dance: rap, rock,
yanalaym [24]
The correct two-way frequency table for the date will look like this:
                 
                               RAP      ROCK     COUNTRY     TOTAL
Grades 9-10           40           30            55                  125
Grades 11-12         60           25            35                  120
TOTAL                    100          55            90                  245

The sum of the row total is equal to the sum of the column total
125 + 120 = 100 + 55 + 90
245 = 245
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony wants to purchase a baseball glove for $14.96, a baseball bat for $19.87, and a baseball for $5.37. He figured out that he
eimsori [14]

To solve this, first we calculate all the total cost of the items that is:

total cost = $14.96 + $19.87 + $5.37

total cost = $40.20

 

So we see that the actual cost is similar with the estimate so his calculation is reasonable.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Kyle and Linda are married with two children at home and a mortgage. Kyle’s net pay per year is $32,000 and Linda’s is $48,000.
    13·2 answers
  • Example for empirical probability
    12·1 answer
  • 54? Add ??6 equals 822
    8·2 answers
  • Which properties justify the steps taken to solve the system?
    12·2 answers
  • Which inequality represents all numbers x on a number line that are farther from −8 than from −4?
    14·1 answer
  • Can someone please help me?
    5·2 answers
  • Write an equation of the line in slope intercept form
    13·1 answer
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • If I need 39 for 3 how many do I need for 4
    5·1 answer
  • Check for Understanding_Compare and Order Rational Numbers
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!