Answer:
<h2>MP ≈ 2.98 cm</h2>
Step-by-step explanation:
Use sine:

We have:

Substitute:

<em>cross multiply</em>
<em>divide both sides by 1,000</em>

We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer:
8.06
Step-by-step explanation:
Hope it helps
Your answer for -16 divided by 2 will be -8, because half of 16 is 8, but you are just in the negative numbers:)! So your answer is -8
Answer:
the answer is b when we have two positives it makes a negitive therefore its b
Step-by-step explanation: