1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
2 years ago
11

A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?

Mathematics
1 answer:
Afina-wow [57]2 years ago
8 0
21c cuz 5.25 divided by 25 = .21
You might be interested in
You can buy 8 apples for $4 how many can you buy for $10
andrey2020 [161]

Answer: 20 apples, because if you say 8 apples=$4, then that means 2 apples =$1, so $10=20 apples


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
How to find the slope of the line passing through the pairs of points and describe the line as rising,falling,horizontal or vert
jonny [76]
Falling because the slope is: -5/4
3 0
3 years ago
90 students are participating in a contest. There are twice as many girls as boys in this group. Max ranks fourteenth from the t
Nadya [2.5K]

Answer: 57 boys

Step-by-step explanation: Lets break it down right

14th from the top with 10 girls in front which means 3 boys are in front and since there are twice as many girls as boys there are 60 girls and 30 boys so 3 boys are ahead which leaves 57 boys below him

4 0
3 years ago
Explain how finding 4 x 384 can help you find 4 x 5384
lana [24]
Because you can do the math of 4 times 5000 in your head *20,000* and then add what you got when you multiplied 4 × 384
4 0
3 years ago
There are 12 pizzas on a table for a birthday party.
Rom4ik [11]

Answer:

120 slices

Step-by-step explanation:

We are given that each slice is 1 over 10 of a pizza, so there are 10 slices per pizza (because the denominator represents the total amount of pieces). Since there are 12 pizzas, 12 x 10 = a total of 120 slices.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you show work for 831÷4
    5·2 answers
  • What is 31.5 percent of 473?
    10·1 answer
  • Let 2x-5y=16 and 5x+3y=9. what is the value of 12x+y
    8·1 answer
  • Jonah is looking over his credit card statements from the past couple of months. Last month's balance was $95. This month, it wa
    6·1 answer
  • What is the value of X?
    13·1 answer
  • Is this correct? If not, please tell me the correct answer!!!
    10·1 answer
  • Solve x for 3х – 1 = - 13
    11·2 answers
  • the morgan famili and the alexander family each ised their sprinkles last summer. the water output was 20. l per hour. The water
    13·1 answer
  • Seven increased by the<br> product of two numbers
    11·1 answer
  • Let log_b 4= G and log_b9= S. Write the expression in terms of G and S
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!