1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
3 years ago
11

A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?

Mathematics
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
8 0
21c cuz 5.25 divided by 25 = .21
You might be interested in
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mel-nik [20]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Just plot all of the numbers and you will see the answer is C.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is pq^5 pq^2 Greatest Common Factor????????
algol [13]
Pq^5 and pq^2

the GCF would be : pq^2
7 0
3 years ago
Harold bought 3 pounds of red apples and 4.2 pounds of green apples from a grocery store, where both kinds of apples are $1.75 a
Lelechka [254]
The answer is 11.6
add 3+4.2= 7.2 times 1.75
4 0
3 years ago
How does the Pythagorean Table help you with addition?
scZoUnD [109]

Answer:

The Pythagorean Theorem is useful for two-dimensional navigation. You can use it and two lengths to find the shortest distance. … The distances north and west will be the two legs of the triangle, and the shortest line connecting them will be the diagonal. The same principles can be used for air navigation.

Step-by-step explanation:

Internet

7 0
3 years ago
The bike store marks up the wholesale cost of all of the bikes they sell by 30%. Andre wants to buy a bike that has a price tag
Step2247 [10]

Answer:

$96.15

Step-by-step explanation:

Given data

markup = 30%

cost price= $125

let the cost price before markup be x

125-30/100*x= x

125-0.3x= x

125= x+0.3x

125= 1.3x

divide both sides by 1.3

x= 125/1.3

x= $96.15

Hence the price before markup is $96.15

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A Venn diagram is shown below: a venn diagram showing two categories, A and B. In the A only circle is 3 and 4, in the B circle
    10·1 answer
  • Whats the answer to 3/5×3/5
    7·1 answer
  • A toaster oven usually sells for $55. If the toaster oven is 20% off, and sales tax is 6%, what is the total price of the toaste
    7·2 answers
  • What is the absolute value of |5|-7​
    9·1 answer
  • a tourist boat is used for sightseeing in a nearby river. The boat travels 2.4 miles downstream and in the same amount of time.
    10·1 answer
  • 1.5% of what number is 60?1 15% of what number is 60? 150%? of what number is 60?
    5·2 answers
  • In politics, marketing, etc. we often want to estimate a percentage or proportion p. One calculation in statistical polling is t
    6·1 answer
  • Compare these three ratios using fractions.
    5·2 answers
  • Name the coordinates of M(-5, 8) under a translation along the vector < 3, -2 >.
    8·1 answer
  • Teresa is maintaining a campfire.She has kept the fire steadily burning for 4 hours using 6 logs. The number of logs needed to k
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!