1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
2 years ago
8

Rambo-Conduit Corporation manufactures plastic conduit that is used in the cable industry. A conduit is a tube that encircles an

d protects the underground cable. In the process of making the plastic conduit, called extrusion, the melted plastic (resin) is pressed through a die to form a tube. Scrap is produced in this process. Information from the cost of production reports for three months is as follows, assuming that inventory remains constant:
May June July
Resin pounds input into the process 470,000 700,000 650,000
Price per pound X$1.50 X$1.50 X$1.50
Plastic material costs $493,000 $640,000 $677,000
Conversion costs $80,000 $120,000 $115,000
Conduit output from the process (feet) 800,000 1,200,000 1,130,000
Assuming that there is one-half pound of resin per foot of the finished product, determine the resin materials cost per foot of finished product for June.
a. $0.53
b. $0.60
c. $0.54
d. None of these choices are correct.
Mathematics
1 answer:
DIA [1.3K]2 years ago
7 0

Answer:

The resin materials cost per foot of finished product for June is $0.53

Option a) $0.53 is the right answer

Step-by-step explanation:  

Given the data in the question;

                                                       May                  June                          uly

Resin pounds input

into the process                        470,000            700,000                 650,000  

Price per pound                         X$1.50               X$1.50                    X$1.50

Plastic material costs             $493,000         $640,000                 $677,000

Conversion costs                    $80,000           $120,000                 $115,000

Conduit output from

the process (feet)                   800,000           1,200,000                 1,130,000

Assuming that there is one-half pound of resin per foot of the finished product, determine the resin materials cost per foot of finished product for June.

Now;  

Materials cost for June = $640,000

Number of Feet produced as output in June =  1,200,000    

so

Material Cost per feet of finished product will be;

= $640,000 / 1,200,000

= $0.5333 ≈ $0.53

Therefore, the resin materials cost per foot of finished product for June is $0.53

Option a) $0.53 is the right answer

You might be interested in
Write all the factors of 8
iren [92.7K]
1,2,4,8
those are the factors of 8
4 0
3 years ago
Type an equation for the following pattern! Please Help!!!
Helga [31]

Answer:

y=x+2

Step-by-step explanation:

1) Solve for m using the equation m=y2-y1/x2-x1 by plugging in any 2 coordinates from the table

2) After getting m, which is 1, you can solve for b by plugging in another coordinate. For example,the coordinate (1,3): 3=(1)1+b

3) You then solve for b, which is 2

Answer: y=x+2

6 0
2 years ago
Trigonometry Ratios<br><br> Find the size of angle P, to the nearest degree: <br><br> 35tanP=15
kondaur [170]

先㊙くださいだ→あkユンルグイェヂンに兵衛絵。かな?あなたからくださいから

4 0
3 years ago
If <br> 15=27<br> 12=21<br> 31=59<br> 24=45<br> then <br> 41=?
aleksley [76]

Answer:

41=79 41 is equal to 79.

3 0
2 years ago
Beinggreat78 please answer fast
NARA [144]

Answer:

Option B, 24 feet

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Determine the perimeter</u>

To find how much fence we will need to go around the garden means that we need to find the perimeter.  In order to find the perimeter we need to add up all of the sides which we can do using the formula below.

P = 2(w + l)

P = 2(5\ ft + 7\ ft)

P = 2(12\ ft)

P = 24\ ft

Answer: Option B, 24 feet

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The following data points represent the number of points scored by each player on the Wildcats basketball team last game. ______
    5·1 answer
  • How do you solve a function
    10·1 answer
  •  I WILL MARK BRAINLEIST ANSWER!
    15·1 answer
  • How to solve 2^x = 22.5?
    10·2 answers
  • The weekly sales of Honolulu Red Oranges is given by q = 990 − 22p. Calculate the price elasticity of demand when the price is $
    5·1 answer
  • What is the median of these figure skating ratings?<br><br> 6.0 6.0 7.0 7.0 7.0 8.0 9.0
    11·1 answer
  • Six friends each use a $2-off coupon to buy themselves a movie ticket. They spend a total of $42. What is the price of one movie
    10·2 answers
  • I NEED HELP ASAP PLEASE NO LINKS !!!
    13·1 answer
  • As a member of the student council at your school, you want to determine if the seventh-grade students prefer to
    11·1 answer
  • The value of the 4th term is 80. The sequence is doubling at each step. (Please answer this is due tomorrow)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!