Answer: $10.00
Explanation: round 6.2 down to 6, and round $56.00 up to $60.00 and then see which answer choice fits. 10 multiplied by 6 is 60 which would mean about 1 pound of pecans costs $10.00
To solve this problem we will start by calculating time needed for each of them to fill the pool.
We have formula:
Volume = rate * time
Or
time = volume / rate
Wilma:
time = 9900 / 900
time = 11h
Betty:
time = 9900 / 500
time = 19.8h
Now we substract these two numbers:
time_difference = 19.8 - 11 = 8.8h
Betty needs 8.8 hours more than Wilma to fill the pool.
Answer:
D. 78°
Step-by-step explanation:
50°+28°= 78°
_______
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer: The 95% confidence interval is approximately (55.57, 58.43)
======================================================
Explanation:
At 95% confidence, the z critical value is about z = 1.960 which you find using a table or a calculator.
The sample size is n = 17
The sample mean is xbar = 57
The population standard deviation is sigma = 3
The lower bound of the confidence interval is
L = xbar - z*sigma/sqrt(n)
L = 57 - 1.960*3/sqrt(17)
L = 55.5738905247863
L = 55.57
The upper bound is
U = xbar + z*sigma/sqrt(n)
U = 57 + 1.960*3/sqrt(17)
U = 58.4261094752137
U = 58.43
Therefore the confidence interval (L, U) turns into (55.57, 58.43) which is approximate.