1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
2 years ago
8

Please help ASAP only if you know the answer or I will report

Mathematics
1 answer:
shusha [124]2 years ago
6 0

Answer:

D) 7, 24, 27 is NOT a right triangle

You might be interested in
When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
dexar [7]

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

6 0
3 years ago
4.8 + 2.2w − 1.4w + 2.4 ?
vaieri [72.5K]

Answer:

7.2+0.8W

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The linear relationship represented by the table has an initial value of 88 and a rate of change -6. Complete the table.
Nimfa-mama [501]
(2,88)
(6,64)
(9,46)
(15,10)
first find y=mx+b
88=-6(2)+b
b=100
y=-6x+100
then plug for y and solve for x or vise versa.
Hopes this loves


8 0
3 years ago
Rearrange the formula a2 + b2 = c2 for a. A) a = (c2 − b2)2 B) a = (c2 + b2)2 C) a = c2 − b2 D) a = c2 + b2
madreJ [45]

Answer:

C2 + a2 +2 = b

Would be the new formula

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
*15 points help easy question*
DIA [1.3K]

Answer:

x = 12

Step-by-step explanation:

The segment from the vertex to the base is a perpendicular bisector.

Using Pythagoras' identity on the right triangle on the right.

(\frac{1}{2} x )² + 3² = (\sqrt{45} )² , that is

\frac{1}{4} x² + 9 = 45 ( subtract 9 from both sides )

\frac{1}{4} x² = 36 ( multiply both sides by 4 )

x² = 144 ( take the square root of both sides )

x = \sqrt{144} = 12

8 0
2 years ago
Other questions:
  • If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is
    11·2 answers
  • 4 1/8 take away 2 3/4​
    8·1 answer
  • What does l-8l + l8l = this mean?
    15·2 answers
  • Assessment items What is the smallest angle of rotational symmetry that maps a regular pentagon onto itself?
    5·2 answers
  • What else would need to be congruent to show that ABC = PQR by SSS?
    9·2 answers
  • I will mark you the BRAINLIEST IF U DO THIS WELL
    10·1 answer
  • How many 2.25 pounds can you make with 24.75 pounds
    10·1 answer
  • In the figure, m∥n
    5·1 answer
  • 5.39 jings =15.4 hings
    5·1 answer
  • compare to first factor to the value of the product how do i do that on module 4 lesson 21 exit ticket grade 5
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!