1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
7

PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft

Mathematics
1 answer:
lorasvet [3.4K]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

So,

$140 Dollars per 18 feet

Divide by 18 on both sides

140/18=18/18

140/18 is equal to 7 and 2/9

The answer is 7.77777778

You might be interested in
Write an equation of a parabola with vertex at the origin and the given focus<br> (6,0)
Masteriza [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

eq. of a parabola with vertex at origin and focus (a,0) is

y²=4ax

a=6

so y²=4×6×x

or y²=24 x

4 0
3 years ago
Hema borrowed ₹ 4000 at the rate of 15 % per annum from Banu. Find the simple interest which Hema needs to pay to Banu after 5 y
Schach [20]

Step-by-step explanation:

P=Rs4000

Rate(R)=15%

Time(T)=5years

Here,

SI=PTR/100

= 4000×15×5÷100

= Rs3000

6 0
3 years ago
Which rotation will carry a regular hexagon onto itself?
Sonbull [250]
90degree counterclockwise rotation.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help meh!!!!! <br><br> I will give u brainliest 
Aleksandr-060686 [28]
18000 dividenby 60 seconds equals 300 minutes....300 minutes divided by 60 min is 5 houre
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer asap I'll mark brainliest!!!!​
dusya [7]

Answer:

10.) 6 2/5   11.) 21/100

Step-by-step explanation:

I hope that these are correct, they are simplified.

Stay awesome! and don't forget to be K I N D! <3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • a round swimming pool has a circumference of 66 feet. Carlos wants to buy a rope to put across the diameter of the pool. the rop
    8·1 answer
  • The Harrison family drove a total of 857.25 miles in 3 days. On the first day they drove 298.5 miles, and on the second day they
    15·1 answer
  • Which mixed number is greater than 6.78?
    8·1 answer
  • Jessica's penny bank is 1/3 full. After she adds 80 pennies, it is 1/2 full. How many pennies can Jessica's bank hold?
    12·1 answer
  • If a movie ticket cost $10 in 2016, what was its price in 1980
    11·1 answer
  • What values of x and y make BCD UST?
    10·1 answer
  • 4000
    12·1 answer
  • Which is the best description for the graph?
    5·2 answers
  • Can you simpilfy the expression of: 6x-8y-5x+3y<br><br>Answer in comments
    15·2 answers
  • Hey im having trouble understanding 40 divided by 8? could you help me out haha
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!