1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
3 years ago
8

Which would be the better value? A) 12 pens for $2.70 B) 16 pens for $3.40

Mathematics
1 answer:
gregori [183]3 years ago
8 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the original price before discount if discount is 25% and original price $25​
Lera25 [3.4K]

Answer:

umm im kinda confused but this may be the answer if you clarified.

25 is the answer after the discount but before the discount it would be  31.25 beccause...

Step-by-step explanation:

25 percent of 25= 6.25 so

6.25 plus 25= 31.25

hope this helped!

brainliest

-S

4 0
2 years ago
What is the volume of a right cone having a base diameter of 10 cm and a height of 9 cm?
lions [1.4K]

Answer:

volume  =  (1/3)(area of base)(height)

area of base  =  pi * radius2  =  pi * (10/2)2  =  pi * 52  =  25pi   cm2

volume  =  (1/3)( 25pi )( 9 )   cm3

volume  =  75pi   cm3

volume  ≈  236  cm3  

<h2>plz give me brainliest :)) !!!!</h2>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A can of drink costs 32p. The cost of the drink has increased to 38p.
kkurt [141]

Answer:

Jenny's percentage isn't correct

Step-by-step explanation:

You'd have to divide first:

38 / 32 = 1.1875 = (rounded) 1.19%

The percentage increase is 1.19%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you are saving your money to pay for a vacation for your family. so far, you have saved. you plan on saving more each mo
nekit [7.7K]

440 repeat 11 more times.

400+(400*.1)=440 repeat 11 more times. Remember to use a new value each time.

Vacations can get expensive fast. The average cost per person for a week-long vacation is about $1,200 annually. So, if you've got a family of five, you'll need to sock away at least $6,000 for transportation, hotels, meals, and amusement parks.

Financial experts suggest that the average family vacation costs between 5-10% of your total income. If your family makes $40,000 per year then experts say your yearly family vacation budget should average between $2,000-$4000.

Learn more about a vacation at

brainly.com/question/24314569

#SPJ4

3 0
1 year ago
a television normally cost 1,420. Due to a store sale the television is now 1,022.40. What was the percentage taken off the tele
V125BC [204]
You would take the beginning number and subtract the second number then you would take the number you got and divide it by the first number.

1420-1022=y then y/1420
5 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x)=x^2+3x+5 what is f(3+h) ?
    5·2 answers
  • 1. 4&lt;7 Multiply both sides by 7, then by 6, then by 3, then by 10
    7·1 answer
  • I WILL MARK BRAINLIST
    12·1 answer
  • Two parallel lines are crossed by a transversal.<br> What is the value of x?
    15·2 answers
  • Which negative angle is equivalent to a 65° angle?
    14·2 answers
  • Make sure to show your work.
    10·2 answers
  • Which expression would be easier to simplify if you used the commutative property to change the order of the numbers?
    10·1 answer
  • A clerk has 4 different letters that need to go in 4 different envelopes. What is the probability that all 4 letters are put in
    11·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 5 avocados for $4. What is the unit cost of each avocado?
    7·2 answers
  • Suppose you had D dollars in your bank account. you spent $22 but have at least $28 left. how much money did you have initially?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!