I believe the answer is 2, the 3 large circles are filled with 5 dots each, the total number of dots is 17. 15 is the number closest to 17 that can be divided by 3 therefore there would be 2 left over (the 2 dots on the outside)
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.
As per the statement:
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.
⇒
It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.
⇒
Then; system of equation :
.....[1]
.....[2]
Solve for b and m using above system of equations.
Multiply equation [2] by 2 we get;
.....[3]
Subtract equation [1] from [3] we get;
Combine like terms;
Divide both sides by 5 we get;
m = $3
Substitute the value of m in equation [1] we get;

Subtract 3 from both sides we get;
Divide both sides by 4 we get;
b = $2.25
Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:
$2.25 ad $3
Answer:
Step-by-step explanation:
y= -5/8x-7
To write in standard form get all the terms to one side
y+5/8x+7=0
I hope this is correct
Pls don't be mad if it is wrong