-(7+8/100)
= -(7+4/50)
= -(7+2/25)
= -177/25
Answer: 5-10g+20h
Step-by-step explanation:
You can rewrite as 5(1-2g+4h). 5x1 equals 5, 5x2g=10g, 5x4h=20h, then you get 5-10g+20h
-viridiancat4, an 8th grader! :)
To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.
$39 / 10 = $3.90 per book
Answer: Neither, Both Unit Prices are equal.
Step-by-step explanation: In order to find the unit price of an item, you divide the quantity by the price. In this case, the Big Lots would be 5.88/12 which equals 49 cents. The Walmart Batteries are 8.82/18 which is also 49 cents. So both batteries are the same price, you should buy the better quality battery in this situation.
The answer would be 39.78