1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
15

I need the answer to this please help

Mathematics
1 answer:
Brums [2.3K]3 years ago
7 0

Answer:

-1/11

Step-by-step explanation:

\frac{11x}{12} -\frac{1}{6} =\frac{-1}{4}    add 1/6 to both sides

\frac{11x}{12} =\frac{1}{6} -\frac{1}{4}  make the same denominator 12 on the right side

\frac{11x}{12} =\frac{1}{6}*\frac{2}{2}  -\frac{1}{4}*\frac{3}{3}  solve

\frac{11x}{12} =\frac{2}{12} -\frac{3}{12} =\frac{2-3}{12} = \frac{-1}{12}

\frac{11x}{12}*12 =\frac{-1}{12} *12 multiply by 12 both sides

11x= -1 divide by 11

x= -1/11

You might be interested in
Write each decimal as a fraction or mixed numbest form. -7.08
Andreas93 [3]
-(7+8/100)
= -(7+4/50)
= -(7+2/25)
= -177/25
7 0
3 years ago
Apply the distributive property to create an equivalent expression. (1-2g+4h)x5
kifflom [539]

Answer: 5-10g+20h

Step-by-step explanation:

You can rewrite as 5(1-2g+4h). 5x1 equals 5, 5x2g=10g, 5x4h=20h, then you get 5-10g+20h

-viridiancat4, an 8th grader! :)

8 0
3 years ago
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Big Lots sells AA batteries for $ 5.88 you git a pack of 12. Walmart has the same batteries for $8.82 you git a pack of 18 batte
Bas_tet [7]

Answer: Neither, Both Unit Prices are equal.

Step-by-step explanation: In order to find the unit price of an item, you divide the quantity by the price. In this case, the Big Lots would be 5.88/12 which equals 49 cents. The Walmart Batteries are 8.82/18 which is also 49 cents. So both batteries are the same price, you should buy the better quality battery in this situation.

6 0
3 years ago
Please answer this asap.
vodomira [7]
The answer would be 39.78
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to to determine if two polygons have the same side and shape
    8·1 answer
  • the floor of the commons room at king middle school is in the shape of a square with the side lengths of x^2 y^3. new tile is go
    6·2 answers
  • Sum of two numbers is 20 their difference is 118
    15·1 answer
  • What do you have to do to each side to solve x + 5 > 2? ​​
    9·1 answer
  • 0.91 meters in customary
    7·1 answer
  • Mustafa’s soccer team is planning a school dance as a fundraiser. The dj charges $200 and decorations cost $100. The team deci
    5·1 answer
  • 1.03 – 0.06 <br> subtracting Desimals of Different Lengths 1c
    10·1 answer
  • Please send help AsAp​
    9·1 answer
  • Find the solution to the system of equations below.<br> 2y = 2x - 8<br> 2x + y = 5
    5·1 answer
  • The sum of 7 and three times a number is at least 13
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!