1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tankabanditka [31]
2 years ago
15

What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.

Mathematics
1 answer:
german2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

You might be interested in
If A={4,5,6,7} and b={a,e,i,o,u} then find n (A)+n(B) ​
kompoz [17]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

n(A)+n(B) [n(A)=cardinal numbers of set A.so we have to count the elements and write .

=4+5

=9

6 0
2 years ago
In one month a store had 1,222 in sales but expenses were 2,345 how much money did the store lose in that month
dangina [55]
We simply need to subtract 1,222 from 2,345. Once we do that we get 1,223. Hope that helps! :)
6 0
3 years ago
If h(x)=x-9, find h(13)
Helen [10]

If you plug in h, the answer would be 13-9 which is 4.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. Write 6 x 104 in standard form. <br> O 600 <br>O 6,000 <br>O 60.000<br> O 600.000​
BlackZzzverrR [31]

the answer is 60,000

For Connexus students:

1.  6,0000

2. 2,300

3. 9.68 x 10 to the 5th power

4. 8.6 x 10 to the 3rd power

5. the number of places to move the decimal point to the right

6 0
2 years ago
How many wholes are there in 71/8 in a fraction
kipiarov [429]
There would be 8 whole(s) in total.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Karen is seven years older than suzanne.Four years ago,karen was twice as old as suzanne was.How are they now?
    15·2 answers
  • A bank charges $3 each time you use an out of network ATM. at the beginning of the month, you have $1500 in your bank account. y
    14·1 answer
  • Is 4/10 greater than 3/8
    13·2 answers
  • Which exponential function goes through the points (1, 16) and (4, 128)?
    7·1 answer
  • -14 -8 = -2 (-3x + 7) <br> Please answer
    15·1 answer
  • 3a/4+2a/3-a/12<br><br>a. a/3<br>b. 4/3<br>c. (4a)/3​
    14·2 answers
  • Write a verbal sentence to represent each equation.<br> 8+3x=5
    12·2 answers
  • Please help me with this.
    13·1 answer
  • Kenna's is earning money. The following equation models her earnings: y=55x+1300
    7·1 answer
  • Please help me with this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!