1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
3 years ago
14

Alisha hiked a trail that was 9/10 mile and Joseph hiked a trail that was 5/10 mile. How much farther did Alisha hike than Josep

h?
Mathematics
1 answer:
Elenna [48]3 years ago
8 0

Answer:

4/10 or 2/5 of a mile more.

Step-by-step explanation:

Since the denominators are the same, all you have to do is subtract the numerators.

9-5=10.

Therefore, Alisha hiked 2/5 of a mile further than Joseph.

You might be interested in
A group 6 students was asked, how many hours did you watch television last wee? Here are their responses. 20, 5, 7, 17, 16, 15,
Sindrei [870]

Answer:

13.3

Step-by-step explanation:

There is an equation that helps

mean= (All of the numbers in the data added) divided by (the number of numbers in the data)

What that mean is:

1.) Add 20, 5, 7, 17, 16, and 15

2.) divided by 6 (because there is 6 numbers in the data)

3.) round it to the nearest number (numbers from the one's place being 4-0 means go back or 5-9 means go forward a number)

which in this case it should be 13.33333...=13.3

4 0
3 years ago
I like ya cut g gottie
Sergeu [11.5K]
Answer= I like ya cut g because gottie
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
QUESTION 3 OF S
cupoosta [38]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

The slope of a line is given by

m = (y2-y1)/(x2-x1)

    = (-3 -5)/(2- -2)

   = -8/(2+2)

   -8/4

    -2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nvm i alr know the answer lol
Airida [17]

Answer:

ok lol

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
mariah owned her grandfather $2.25 but was recently able to pay him back $1.50. How much does mariah currently owe her grandfath
Illusion [34]
She owes him $0.75 because if she paid him $1.50 already you just subtract that from $2.25
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use two unit multipliers to convert 54 yards to inches.
    7·1 answer
  • Which choice is equivalent to sqroot-125 PLEASE HELP
    6·2 answers
  • Heeeeeelllp please. 15 points
    6·2 answers
  • there was a 6 square-foot piece of wrapping paper for a birthday present. It takes 3 3/8 square feet of the paper to wrap the pr
    12·1 answer
  • Write an equation for a circle with a diameter that has endpointsat (-4, -7) and (-2 ,-5)
    13·1 answer
  • Will give brainlist if right
    13·1 answer
  • What is 2.25 divided by 147
    6·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Write clearly please
    14·1 answer
  • What could be a slope for this?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!