D = r• t
reverses the equation so that D and r are on the same side
d/r = t

Sam travels 4 hours at a rate of 50 mph
Answer:
V = 1134.9
Step-by-step explanation:
Since 
Firstly we need to divide 17 by 2 to get the radius which is 8.5
Then we need to solve by putting the values in...
x
x 
= 1134.9
Answer:6.41
Step-by-step explanation:
3.18
+1.45
1.78
=6.41
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25