1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
2 years ago
8

Hudson is having his car repaired. The mechanic said it would cost at least $425 for parts

Mathematics
1 answer:
NeTakaya2 years ago
8 0

Answer:

The correct answer is - 3 hours.

Step-by-step explanation:

Given:

Price of parts: $200

Price of labor: $75/hour

Total cost: $425

Solution:

Let x = x of hours work done on the car

The inequality can be represented as:

425 = 75x + 200

Solving this inequality, we find that

225 =75x

or

x = 3

Thus, It means that the mechanic will take at least 3 hrs to work on his car.

You might be interested in
In a probability experiment, Eric flipped a coin 39 times. The coin landed on heads 26 times. What is the ratio of heads to tail
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

26 : 13

Explanation:

Total # of times the coin was flipped: 39

# of heads: 26

39 - 26 = 13

# of tails: 13

Heads : Tails

26 : 13

4 0
3 years ago
Ashton needs $120 but has only saved 60% so far. How much more money does he need
Kamila [148]

Hello there! Ashton needs 48 more dollars.

Well, to start, you want to find 60% of 120. To do this, you first have to convert 60% into a decimal by dividing it by 100.

60/100 = 0.6

Next, multiply 0.6 by your total needed, 120, to finish finding 60% of 120.

120 x 0.6 = 72.

So he already has 72 dollars, but how many more does he need? You can find this by subtracting 72 from 120.

120 - 72 = 48.

So, this means he needs 48 more dollars. I hope this helps and have a great rest of your day! Please let me know if you need further help with this question. :)

3 0
3 years ago
One pound of red grapes cost $2.42 Ella buys worth 0.5 pound how much does she spend on red grapes
Bess [88]

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

The cost of the grapes is the price per pound times the number of pounds

cost = 2.42 * .5

cost = 1.21

7 0
3 years ago
Two out of every 5 jelly beans in a bag are green. If the bag contains 60 total jelly beans, how many green jelly beans are in t
Kazeer [188]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

2/5 = 40%

40% of 60 = 24

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A food scientist is developing a new recipe. He needs it to have between 3 and 5 teaspoons of sugar per serving and between 3 an
Tema [17]

Answer:

aaaaaaaa nad its by

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • HURRY PLS this is due in 33 minutes pls will give thanks and brainliest
    7·2 answers
  • Marita is decorating the prism at the right with tiles. Each tile is 1 square foot . Each tile costs $0.45. how much will it cos
    7·1 answer
  • A scatter plot was constructed and a line of best fit drawn as shown.
    14·2 answers
  • When f(x)=4, what is th<br>0​
    10·1 answer
  • Two lines intersect at the point (-3,4).which pair of equations could represent these lines ?
    12·1 answer
  • A bag contains 100 apples, 100 bananas, 100 oranges, and 100 pears. If I pick one piece of fruit out of the bag every minute, ho
    11·1 answer
  • A parachutist descends 52 feet in 4 seconds. Express the rate of the parachutists change in height as a unit rate.
    15·1 answer
  • Ms. Martinez bought 36-pint sized containers of strawberry yogurt. How many gallons is that?
    13·1 answer
  • What’s the answer to this?!
    8·2 answers
  • Please Help!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!