1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
morpeh [17]
2 years ago
10

What is 2/9 multiplied 45

Mathematics
1 answer:
Vesna [10]2 years ago
6 0

Answer:

0.0049382716

PS: you could just look it up ;)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Y=x^4-x^3-5x^2-x-6<br> Show steps
Nat2105 [25]

Answer:

The roots (zeros) are the x values where the graph intersects the x-axis. To find the roots (zeros), replace y with 0 and solve for x. x= i, −i, 3,−2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2.2 kg ball strikes a wall with a velocity of 7.4 m/s to the left. The ball bounces off with a velocity of 6.2 m/s to the righ
Naya [18.7K]

Answer:

The constant force exerted on the ball by the wall is 119.68 N.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

It is given that the mass of the ball is m = 2.2 kg

The initial velocity of the ball towards left is 7.4 m/s

So the momentum of the ball when it strikes is = 2.2\times 7.4=16.28

The final velocity of the ball is -6.2 m/s

So the momentum of the ball when it strikes back is = 2.2\times -6.2=-13.64

Thus change in moment is: 16.28-(-13.64)=29.92

The duration of force exerted on the ball t = 0.25 s

Therefore, the constant force exerted on the ball by the wall is:

\frac{29.92}{0.25}=119.68

Hence, the constant force exerted on the ball by the wall is 119.68 N.

6 0
3 years ago
Help me please and thanks
Diano4ka-milaya [45]
I believe it could be option 1
4 0
2 years ago
A square pyramid has a base
ozzi

Answer:

V≈25.06m³

Step-by-step explanation:

Unit Conversion:

a≈5.03m

h≈2.97m

Solution

V=a2h 3=5.032·2.97 3≈25.0551m³

4 0
3 years ago
A company paid $72 for 2 cases of printer paper each case contained 12 packages of paper next month the company's office manager
Tems11 [23]
To figure out the cost for 180 packages, you must first calculate how many packages they bought for $72. Since each case holds 12 packages, for $72, the company bought 24 packages (12×2). Then you have to divide 24 into 180 to figure out the cost for those 180 packages and get 7.5. To get the cost of the 180 packages, you must multiply 7.5 (the number of 24 packages that go into 180) by 72 (the cost of one group of 24 packages). You then get 540. The company must pay $540 for the 180 packages.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A number n is 150% of number m. Is n greater than, less than, or equal to m? Explain your reasoning.
    13·1 answer
  • Jane has a 5 × 7-inch photograph that she wants enlarged to a 10 × 14-inch photograph.
    10·2 answers
  • Find the quotient.<br> 50x2 – 32y2<br> -5x – 4y
    15·1 answer
  • Melanie buys 2 shells for $0.80. Rosi buys 3 shells for $1.20. Carlos buys 4 shells for $1.60. Use the graph to represent this s
    5·1 answer
  • Please answer quickly!
    12·1 answer
  • Find the unit rate.<br><br> $4.80 for 6 cans<br><br> The unit rate is $<br> per can.
    5·2 answers
  • Simplify: 5 + p &gt; 3<br><br> A.p &lt; 8<br> B.p &gt; 8<br> C.p &lt; - 2<br> D.p &gt; - 2
    9·2 answers
  • From the top of a lighthouse 240 feet high, the angle of depression to a boat out on the water is 23 degrees. Find the distance
    14·1 answer
  • Mrs. Peters is buying sets of block's. Four out of every 50 blocks are red.if she buys 275 how many will be red?
    15·1 answer
  • 7. how many tiles measuring
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!