1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
13

A cube has a side length of 20.5 cm .what is the surface area of the cube?

Mathematics
2 answers:
valentinak56 [21]3 years ago
7 0

Answer:

2521.5 cm²

Step-by-step explanation:

A cube has 6 equal, square sides.

If the side length is 20.5 cm, then the area of one side is (20.5 cm)², or 420.25 cm².

The total surface area of the cube is thus 6(420.25 cm²) = 2521.5 cm²

Nitella [24]3 years ago
6 0

To sum up, we only have the length of one side.

We need to find the width of the same side. -

20.5 x 20.5 = 420.25

To get the surface area, we multiply by six.

<u>Why?</u> There are six sides on a cube.

420.25 x 6 = 2521.5

Answer: 2521.5 cm

You might be interested in
Help! Please! <br> Factor the polynomial completely.<br> 32z^5-2z
Sever21 [200]

Answer:

2z(4z^2+1)(2z+1)(2z-1)

Step-by-step explanation:

here is just some basic polynomial factoring where you find something both the numbers have in common and you take that out of the equation. here i just went a little bit deeper and after taking out the common factor i also expanded my answer further as this would be the fully correct answer.

hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last month, a dwarf lemon tree grew half as much as a semi-dwarf lemon tree. A full-size lemon tree grew three times as much as
dimulka [17.4K]

Answer: the dwarf tree grew by 3 inches.

the semi dwarf tree grew by 6 inches.

the full size tree grew by 18 inches.

Step-by-step explanation:

Let x represent how much the semi-dwarf lemon tree grew.

Last month, a dwarf lemon tree grew half as much as a semi-dwarf lemon tree. This means that the amount by which the dwarf lemon tree grew is expressed as x/2

A full-size lemon tree grew three times as much as the semi-dwarf lemon. This means that the amount by which the full-size lemon tree grew is expressed as 3x

Together, the three trees grew 27 inches. This means that

x/2 + x + 3x = 27

Cross multiplying by 2, it becomes

x + 2x + 6x = 54

9x = 54

x = 54/9

x = 6 inches

The dwarf tree grew by 6/2 = 3 inches.

The full-size lemon tree grew by 3 × 6 = 18 inches

7 0
3 years ago
Finish this sentence: "To find the surface area of a prism we need to find the _______ of all of the sides and _____ them togeth
ale4655 [162]

Step-by-step explanation:

you need to find the area and add them together

8 0
3 years ago
What is the conversion factor to convert kilometers to miles?
GREYUIT [131]

Answer:

1 kilometer = 0.621371 mile

mile = kilometer * 0.621371

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The Students at Winwood elementary school collected 574 cans of food in 20 days for a food drive. What was average number of can
Nonamiya [84]

Answer:

About 29

Step-by-step explanation:

575 cans of food / 20 days = About 28.75 cans a day, rounded to 29.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the area of the largest rectangle with lower base on the x axis and upper vertices on the parabola y=12-x^2
    11·1 answer
  • Write the numbers in ascending order
    6·1 answer
  • Will mark brainliest, thank, and rate to only chrislaurencelle
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME! THIS IS DUE AT 5, AND IM RLLY CONFUSED. I NEED TO SHOW WORK AS WELL. I WILL GIVE BRAINLIEST AND 20 POINTS
    12·1 answer
  • Charlie guesses that his dog weighs 34.5 lb. The dog actually weighs 32.7 lb.
    12·1 answer
  • A system of linear equations in two variables can have _____ solutions
    5·2 answers
  • He range R and the maximum height H of a projectile fired at an inclination θ to the horizontal with initial speed v0 are given
    6·1 answer
  • Find the value of x that makes the equation true.<br><br> 2 = -x
    7·2 answers
  • ...................................................................
    15·1 answer
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!