Answer:
$4.80
Step-by-step explanation:
Make a proportion
$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound
12/2.5=x/1
x/1 is equivalent to x
12/2.5=x
Divide
x=4.8
So, one pound of peanuts costs $4.80
Answer:
Step-by-step explanation :
a) 75
b) 39
C) 182
Answer:
A) is correct answer
Step-by-step explanation:
Options:
a) 1.25 O
b) 1.5
c) 1 O
d) 2
(hope this helps can I pls have brainlist (crown)☺️)
She originally had $320 in her savings. 48 times 100= 4,800. 4,800 divided by 15=320.
Answer:
whh3u2ofefnfek
Step-by-step explanation: