1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
2 years ago
12

If a product of three numbers is 3150, two of the numbers are 14,15. Find the third number

Mathematics
1 answer:
kogti [31]2 years ago
3 0

Answer:

15

proof on pic......................

You might be interested in
Help answer this plz
Sphinxa [80]
X=-1 is the answer. Hope that helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If four lamps cost $120.00 what is the average cost per lamp?20.0025.0030.0035.0040.00
yanalaym [24]
The cost of 1 lamp is $30
4 0
3 years ago
the area of a rectangle is 188 meters squared .find the length of the rectangle if the width is 4 meters, using the formula A=lw
sergiy2304 [10]
A = LW
A = 188
W = 4

188 = 4L
188/4 = L
47 = L....so the length is 47 meters
5 0
2 years ago
pls help !! I need help with these few math problems !! Ily :) PLS SIMET WITH A LINK OF A PEICE OF PAPER WITH THE WORK :)
N76 [4]

Answer:

a.) 32 miles per gallon

divide by two to get one gallon

b.) She can go 32 miles on one gallon

use the info from part a

c.) 384 miles

multiply 32 by 12 to get 12 gallons

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A square has a perimeter of 12x+52 units which expression represents the side length of the square in units
saw5 [17]
The side of the square is (12x+52)/4=3x+13.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Flying to Kampala with a tailwind a plane averaged 158km per hr ... The the return trip the plane only averaged 112 km per . . w
    10·1 answer
  • What is the Prime Factorization of 36
    12·2 answers
  • Which expression represents the fourth term in the binomial expansion of (e + 2f)10?
    5·2 answers
  • A bat and a ball cost one dollar and ten cents in total. The bat costs a dollar more than the ball. How much does the ball cost?
    12·1 answer
  • What is the equivalent of 1/50 : fraction , in decimal form
    10·2 answers
  • PLEASE ANSWER! When a trinomial is factored as (x+m)(x+n), what is the sum of m and n?
    15·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • ...help please I would appreciate it<br> No link please
    9·2 answers
  • Whoch expression is equivalent to -20 - (-4)​
    5·2 answers
  • Pls help (this is for a frend)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!