1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
3 years ago
15

From the set (76, 77, 78), use substitution to determine which value of x makes the equation true

Mathematics
1 answer:
jeyben [28]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

Multiply 4 by 76, 77, and 78.

4 * 76 = 304

4 * 77 = 308

4 * 78 = 312

304 = 304, so C is the correct answer.

Hope this helps!

You might be interested in
What is the number of trucks registered in the city at the end of Year 8?
kenny6666 [7]

Answer:

180

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
10TH GRADE GEOMETRY, REAL ANSWERS PLS. HELP :)
lisov135 [29]
(B) is the right answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I would like to know 15 is what % of 39
KATRIN_1 [288]
Setup
remember is means =, and of means *

Writing across the words
15 = x * 39
15/39 = x
x =0.3846 = 38.46%
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I'm giving 30 points if you answer correctly!
soldi70 [24.7K]

Answer:

Part A: 64 (right-side 3th cell) and 7 (left-side 4th cell)

Part B: 5 hours- $45; 6 hours- $54; 8 hours- $72

Part C: $5 more

Step-by-step explanation:

Explanation for Part C- We know that if she works 5 hours mowing lawns, she will earn $40. But, when she works at the theme park we use the ratio given to find out how much she earn per hour. In her case she earns $9 for every hour she works at the theme park. now if you multiply that by 5 we can find out how much she earns in 5 hours which is $45. This is $5 more than what she earns mowing lawns for the same amount of time. Here we can conclude that Barbara earns $5 dollars more working at the theme park for 5 hours rather that mowing lawns.

If you can please name me the brainliest that would be much appreciated. Thanks and Good Luck!

 

4 0
2 years ago
If your weekly allowance of $20 increases by 10%, then decreases by 10%, how much will you earn each week?
Alika [10]

1)  The amount M 1 IS $20 increases by 10% = 10 % *(20) + 20 = 22

2) The amount M1 decreases by 10% = 22- (10%*22) = $ 19,8 IS THE AMOUNT that i earn each week

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Quadrilateral STWR is inscribed inside a circle as shown below. Write a proof showing that angles T and R are supplementary.
    10·1 answer
  • Twelve decreased by twice a number is -34
    6·1 answer
  • Look at the image HELP
    10·1 answer
  • a box is filled with black (B), white (W), red (R), green (G), and pink (P) phone cases. A phone is selected at random
    6·2 answers
  • Tyrese’s sister is 41 inches tall. A ride at the amusement park states that riders must be at least 52 inches tall to ride. Whic
    5·1 answer
  • The surface area of a figure is 62 cm^2. If the dimensions are multiplied by 4, what will be the surface area of the new figure?
    12·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Learning Task 1: Give the value and the place value of the underlined
    6·1 answer
  • Solve the Problem below
    8·1 answer
  • Please help me guys this is due in 5 mins!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!