1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
13

HURRY!!!! MERELY 5 MINUTES BEFORE I DELETE THIS!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
SashulF [63]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

We can subtract 247 on both sides

247 + c = 458

-247          -247

----------------------

c=211

Rewritten equation= c= 458-247 OR 458-c=247

Hope i helped, Brainliest would be appreciated!

Have a great day!

  -Aadi x

ss7ja [257]3 years ago
7 0

Answer:

1)247 + 211 = 458

2)458 - 211 = 247

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone help me pls
Leviafan [203]

Answer:

Step-by-step explanation:

0.75 feet / day [ 1 day / 24 hours] * [12 inches / 1 foot]

This process is called dimensional analysis. The trick it uses is to cancel out units (like feet or days ) where possible. In this case, 1 day is going to cancel out and leave behind 24 hours. 1 foot will cancel out and leave behind 12 inches.

It is well worth learning how to do this, because the process is done in the higher sciences.

So what you are left with is

0.75 * 12 inches / 24 hours

0.75 inches /hour * 1/2

0.375 inches / hour.

6 0
3 years ago
I have a question for you guys.
NeX [460]

If George's driveway is a rectangle 12.2 m by 3.0 m, its dimensions in cm are

... 1220 cm long × 300 cm wide × 2 cm deep

Thus the volume of gravel required is

... (1220 × 300 × 2) cm³ = 732,000 cm³

George needs about 0.732 bags, so he will probably need to buy 1 bag.

5 0
4 years ago
Find the unit rate: <br><br> Carmen received a paycheck of $350 for 49 hours of work.
Nata [24]

Answer:

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Step-by-step explanation:

$350 for 49 hours of work

Write an equation, with hours as the variable

$350 = 49h

Divide both sides of the equation by 49 to find the unit rate

h = $7.14

Carmen received $7.14 for each hour she worked.

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
Solve for k: 8k + 2m=3m+4
Andreyy89

Isolate the k. Note the equal sign. What you do to one side, you do to the other.

First, subtract 2m from both sides

8k + 2m (-2m) = 3m (-2m) + 4

8k = m + 4

Next, divide 8 from both sides

(8k)/8 = (m + 4)/8

k = (m + 4)/8

k = m/8 + 1/2

k = m/8 + 1/2 is your answer

hope this helps

6 0
3 years ago
2+2=4-1?
astra-53 [7]

BTS is sooooo trash .....

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ME!!!!!!!
    14·1 answer
  • Lydia writes the equation below with the missing value. She puts in a value in the box and says that equation represent a direct
    9·2 answers
  • What is 1/9 of a triangle area of 105
    7·1 answer
  • Rodney rented a machine for $70.00 to make popcorn at a school event. In addition to the machine rental cost, the popcorn suppli
    5·2 answers
  • In the equation y = kx, k represents the constant of proportionality. If the constant is 5, write an equation to represent this
    11·1 answer
  • STOP!
    8·1 answer
  • Three towns are linked by three straight roads. Loretta Adman has created a three-sided billboard that she wants to position as
    14·1 answer
  • What are the sides of angle 2?
    7·1 answer
  • Select the correct equation that describes the table below
    8·1 answer
  • Five kittens are sharing 6 cups of milk equally. How much milk does each kitten get?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!