1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
4 years ago
9

Help please! −3/4 + (1/10 ÷ 2/5)

Mathematics
2 answers:
Tomtit [17]4 years ago
3 0
-3/4 + (1/10 x 5/2) reciprocal
-3/4 + 1/4
-2/4
Simplify
-1/2
IgorLugansk [536]4 years ago
3 0
-1/2 is the answer man hope this helps
You might be interested in
A cylinder and a cone both have radius of 6". The height of the cone is 12". The height of the cylinder is 6". Which has the gre
Shkiper50 [21]

Answer:

cylinder has greatest volume

Step-by-step explanation:

solution

given,

radius of cylinder(r)=6cm

height of cylinder (h)=6cm

we know,

volume of cylinder=πr^2h

=22÷7×6×6×6

=4752÷7

=678.857cm^3

radius of cone(r)=6cm

height of cone(h)=12cm

we know,

volume of cone=1÷3πr^3

= 1÷3×22÷7×6×6×6

= 4752÷21

=226.2857cm^3

as a result,cylinder has greatest volume

4 0
3 years ago
Erin’s car uses 6 gallons of gas for every 138 miles she drives. Which equation could be used to find how many gallons,g, Erin n
alina1380 [7]

Answer:

g = 6 / 3 x 2

Step-by-step explanation:

g = 6 / 3 x 2 because 92 / 2 = 46. 46 x 3 = 138. so / 3 = 46 x 2 = 92

3 0
2 years ago
The sum of two consecutive integers is 129. Find two integers Let n = first integer and n+1 = second integer
aev [14]

Answer:

n=64 and n+1=65

Step-by-step explanation:

64 + 65 equals 129

6 0
2 years ago
What’s the correct answer
Zielflug [23.3K]

Answer:

x is about 5.67

Step-by-step explanation:

Steps:

Divide each side by three:

17x = 3 → x = 5.67

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer please help
Paladinen [302]
4 + 9 = 13
12 - 8 = 4
5 0
3 years ago
Other questions:
  • For every $12 Maria earns babysitting, she donates $2 to the local pet shelter. Last week, Maria earned a total of $60. Of the $
    15·1 answer
  • 2 people share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get?
    12·1 answer
  • How does the volume of a cone change if its radius and height are both tripled
    15·1 answer
  • Calculate the determinant of this matrix step 1: what is the first step
    10·2 answers
  • A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?
    6·1 answer
  • Someone please help me. ASAP
    6·1 answer
  • Math help pls i don’t understand how to solve this
    5·1 answer
  • P: Las Vegas is the capital of Nevada.<br> q: There are 10 inches in a foot.<br> Use: pvq
    9·1 answer
  • Valentino needs 4 1/2 pounds of chicken for a recipe. He already has
    8·2 answers
  • Alice and Shivani went to lunch at a cafe. They ordered a spinach salad for $5.75, a tuna sandwich for $7.20, and 2 glasses of l
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!