It's increasing cause it's going higher if it's decreasing it's going lower
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
To find the slope of a line that goes through given points with known coordinates, you divide the subtraction of the y of the second point minus the y of the first point, by the subtraction of the x of the second point minus the x of the first point:
m = (yB-yA) / (xB-xA)
Let A(8,5) and B(6,7).
With yB = 7; yA = 5; xB = 6; xA = 8
m = (7-5) / (6-8)
m = 2/-2
m = -1
So the slope of the line that goes through the given points (8,5) and (6,7) is m = -1.
I've added a pic of the line with both points under the answer.
Hope this Helps! :)
Answer:
495.6
Step-by-step explanation:
18% of 420 is 75.6. Multiply that by 63 to get 4762.8. 420 multiplied by 63 equals 26460. 26460 plus 4762.8 is 31222.8. 31222.8 divided by 63 is 495.6. So the answer is $495.60 per year.
Answer:
i think it is c or d
Step-by-step explanation: