1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
3241004551 [841]
2 years ago
6

First-person to get this right with an Explanation gets Brainliest

Mathematics
2 answers:
Yuki888 [10]2 years ago
7 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Arturiano [62]2 years ago
7 0
Slope and rate of change are the same so I’m going to use the slope formula. The slope formula is y1-y2/x1-x2 so 15-3/1-(-2) which is 12/3 which means the rate of change is 4
You might be interested in
E=300-10 (30)<br> How to solve it step by step
Zepler [3.9K]

Answer:

Step-by-step explanation:

e = 300-10(30)

e = 300 - 300

e = 0

6 0
3 years ago
Someone help me!!!
VLD [36.1K]

Answer:

4 pack priced at £2.04 is the better pack

Step-by-step explanation:

2.04/4=£0.51 per roll

4.68/9=£0.52 per roll

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
-3/8 divided -1/4 what is the quotient ?
sweet [91]

Answer:

the answer is 12/8

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me out on this one !!
Serjik [45]

I think the answer is c

5 0
2 years ago
The five members of the Traynor family each buy train tickets. During the train ride, each family member buys a boxed lunch for
larisa [96]

Let's assume

the price of each train ticket is x

we are given

total number of family members =5

so, total cost of ticket = total number of family members*the price of each ticket

so, total cost of ticket =5*x

so, total cost of ticket =5x

now, we have

each family member buys a boxed lunch for $6.50

so, total cost of lunch box = total number of family members*price of each lunch box

so, total cost of lunch box = 5*6.50

total cost of trip = total cost of ticket+total cost of lunch box

we are given

total cost of trip is $248.50

now, we can plug values

and we get

248.50=5x+5*6.50

now, we can solve for x

248.50=5x+32.5

248.50-32.5=5x+32.5-32.5

216=5x

\frac{5x}{5} =\frac{216}{5}

x=43.2

so,

the price of each train ticket is $43.2..........Answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 66. Which of the following shows the fractions 11/3 , 25/7 , and 18/5 in order from least to greatest?
    14·1 answer
  • F(x) = x2 -2x &amp; g(x) = 12-8x.<br> Find f(2) - g(3)
    15·1 answer
  • Can you help me please? thank you &lt;3
    9·1 answer
  • on halloween kaleb scored 34 pieces of gummi candy. he got 8 times as much sugar candy and 4 times as much chocolate candy. how
    6·1 answer
  • What's is 4 2/5 * -3 3/4
    15·2 answers
  • Find the greatest common factor 18 and 33
    14·2 answers
  • Abc or d please help me!
    15·2 answers
  • Solve for X
    9·2 answers
  • A rectangle has side measurements of 12 units and 8 units.
    12·1 answer
  • 4800 persons run a marathon, 1200 reach the finish line. What is the percent of people reach the finish line at the marathon?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!